3-Veysel_Karani_maketi

Siirt'in Miniatürk'teki İkinci Eseri "Veysel Karani Maketi"nin açılışı yarın yapılacak.

Siirt'in tanıtım çalışmaları aralıksız devam ediyor. 7 Mayıs'ta Veysel Karani Türbe maketi Miniatürk'e yerleştirilecek.

 

Geçtiğimiz yıl Miniatürk'e Tillo ilçesinde bulunan İsmail Fakirullah Hazretleri'nin türbesinin ardından, şimdi de Peygamber Efendimizin hırkasına nail olan Allah dostu Veysel Karani Hazretleri'nin türbesinin maketi, Miniatürk'e konacak. Her ilden sadece bir eserin yer aldığı Miniatürk Parkı, dünyanın en geniş maket alanına sahip olarak biliniyor. 7 Mayıs'ta İstanbul'da Miniatürk Salonunda düzenlenecek olan programın ardından Veysel Karani Hz'lerinin türbe maketi, davetlilerin katılımı ile yerine konacak.

VALİ AYDIN SİİRTLİLERİ MİNİATÜRK'E DAVET ETTİ

Bir açık hava müzesi konumunda olan Miniatürk'te Siirt'in ikinci eserinin yer alacak olmasının çok önemli olduğunu belirten Siirt Valisi Ahmet Aydın, "Dünyanın en geniş maket alanına sahip Miniatürk'te Siirt'in ikinci eserinin yer alacak olması çok önemli bir gelişmedir. Hatırlanacağı gibi geçen yıl Tillo ilçemizde bulunan İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı Hz'lerinin türbe maketinin açılışını yapmış ve büyük ses getirmişti. Şimdi de 7 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00'da yapacağımız bir programla İslam Dünyasının önemli değerlerinden olan Veysel Karani Hazretleri'nin türbe maketini alana yerleştireceğiz. Başta İstanbul Valimiz Sn. Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Miniatürk'te yapacağımız törene bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz." dedi.

TİLLO VE VEYSEL KARANİ BELDESİNDE İKİ ANLAMLI PROGRAM

Anneler Günü'nü Veysel Karani beldesinde, Öğretmenler Günü'nü ise Tillo'da kutladıklarını belirten Vali Aydın, "İki yıldan beri Öğretmenler Günü'nü Tillo'da, Anneler Günü'nü ise Veysel Karani Beldesinde kutluyoruz. Amacımız İslâm dünyasında anne sevgisinin sembolü olan Veysel Karani'yi ve hoca-öğrenci ilişkilerini çok güzel şekilde bizlere öğreten İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı Hazretleri'ni daha iyi anlamak ve yeni nesillere tanıtmaktır." diye konuştu.

VEYSEL KARANİ HAZRETLEİR KİMDİR?

Veysel Karani, Peygamberimizi görmek şerefine erişmese bile, övgüsüne nail olmuştur. O'nun bu mertebelere ulaşmasının temelinde ise annesine gösterdiği sevgidir. Peygamber Efendimiz, Veysel Karani'ye Mirac yolculuğunda giydiği Hırka-i Şerif'i hediye ediyor ve "Vefatımdan beş sene sonra ulaştırın." vasiyetinde bulunuyor. Bunun üzerine Hazreti Ali ve Hazreti Ömer, Veysel Karani'yi ziyaret ederek, Hırka-i Şerif'i kendisine teslim ederler.

2-veysel_karani