Esma_sultan_namazgah-1

Nidayi Sevim

İstanbul'umuzun kadim zamandan beri yaşayan semtlerinin sayısı gittikçe azalıyor. Çeşitli sebeplerle şehir kabuk değiştiriyor. Sanayi bölgeleri, iş imkânları şehrin dışına açılmaya başlayınca doğal olarak yerleşimde bu aks etrafında toplanıyor. Eski yerleşim alanları yavaş yavaş terk ediliyor, zamanla yerlerini eğlence ve çöküntü yerleri alıyor.

 

2-kore

Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

Fotoğraflar: Halil Küçük

BB Kültür ve Daire Başkanlığının Kore'de gerçekleştirdiği ve büyük ses getiren "İstanbul Kore'de 2014" organizasyonu, beyin takımı tarafından ESKADER'in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'nde anlatıldı. Kültür ve Daire Başkanı Abdurrahman Şen, kültürümüzü yozlaşmamış hali ile Kore'ye taşıdıklarını ve bu çalışmanın Türkiye tarihindeki en büyük kültür faaliyeti olduğunu vurguladı.

Geyve_Aknclar-Aac

Zeynep Didem Gezgin

Osmanlı Devleti 1299 -1922 yılları arasında devam etmiş köklü bir devletti. Asırlarca sürmüş olan saltanatı boyunca üç kıtaya sahip olmuş gerek siyasi olaylar ardından devletin toprakları genişlemişti. Peki Osmanlı'nın beylikten devlete dönüşmesinin sebepleri nelerdi? Gelin hep beraber Osmanlı'yı inceleyelim...

Erkan Saltan

Baharın yaza döndüğü zamanlarda yağardı bardaktan boşanırcasına yağmurlar. Yaz yağmuru der gelişine sevinirdik. Başkaydı. Karakışın ardından baharda eriyen karların çamura çevirdiği arnavut kaldırımı caddeler ve sokaklar; ne yazın nede kışın verdiği keyfi vermiyordu.

Hseyin_Avni_Mutlu_beyle_DSC_9517

Nuriye Eroğlu

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk Edebiyatı Vakfı tarafından organize edilen "Çarşamba Sohbeti" programına katıldı. Sultanahmet Meydanı'nda bulunan Türk Edebiyatı Vakfı binasında gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Vakıf Başkanı Servet Kabaklı'nın yaptığı programa vakıf yöneticileri ile şairler, yazarlar, akademisyenler, gazeteciler ve edebiyat gönüllüleri katıldı. Sohbet programı, Soma'da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden işçilerimiz için Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

image001

 

Erkan Saltan

Bilinen 8500 yıllık bir tarihi olan, dört İmparatorluğa (330- 1922) 1592 yıl başkentlik yapmış bir şehrin temelidir Fatih. Yedi tepeli şehrin çevresini saran surlar 450 yılında bittiğinde başladığı tarihin üzerinden 42 yıl geçmiş. Yarım adayı çevreleyen ayakta kalmayı başarmış Yedikule Ayvansaray ile Ayvansaraydan haliç boyunca Sarayburnuna, Sarayburnundan marmara boyunca artık yok gibi olsa bile Yedikule'ye uzanan surlar bugünkü Zeytinburnu ve Eyüp ilçeleriyle Fatih'in sınırını o zamandan çizmiş adeta.

3-Abdurrahman_en_sohbeti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, ESKADER'in "Bâbıâli Sohbetleri"nde yaptığı konuşmada İstanbul'un dünyanın kültür merkezi olduğuna dikkat çekti.

Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

ESKADER'in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İstanbul'un kültür varlıklarını ön plana çıkarmak için yaptıkları çalışmalardan bahsettiği konuşmasında, "İstanbul kültürel anlamda dünyanın merkezidir. Bunu bütün dünyaya göstermemiz gerekiyor." dedi.