Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de bulunan Gül Baba Türbesinin restorasyonu konusunda imzalar atıldı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Macaristan ziyaretinde tarihi imza atıldı. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakanı Viktor Orban huzurunda Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile Macaristan Başbakan Yardımcısı Semjén Zsolt Gül Baba Türbesinini restorasyonuna ait imzalar atıldı.

 

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler konuyla ilgili yaptığı açıklamada

'TİKA ile Macar Kalkınma Bankası arasında 05.02.2013 tarihinde imzalanan protokol ile Gül Baba Türbesi restorasyonuna yönelik işbirliği yapılması kararlaştırılmıştı. Gül Baba Türbesinin restorasyonuna ilişkin Mutabakat Zaptını Macaristan ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Macaristan Başbakanı huzurunda imzaladık.Her iki tarafın teknik uzmanlarının katkılarıyla sonuçlandırılacak nihai proje doğrultusunda Gül Baba Türbesinin restorasyonu gerçekleştirilecektir. Türkiye ve Tika olarak ata yadigarı eserlere sahip çıkmaya devam ediyoruz' dedi.

GÜL BABA KİMDİR?

Gül Baba, sayısız muharebeye iştirak ettikten sonra, 1526 yıllında Kanuni Sultan Süleyman'ın daveti üzerine Budin seferine katıldı. 1531 yılında Budin'e yerleşmiş ve 10 yıl burada yaşamıştır. Meşhur seyyah Evliya Çelebi'ye göre, 1541 yılında vefat eden Gül Baba'nın cenazesine 200 bin kişi katılmıştır.

Gül Baba'nın naaşı, Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile Yahya Paşazade Mehmet Paşa tarafından 1543 ile 1548 yılları arasında inşa edilen Türbeye defnedildi.

1914 yılında alınan tarihi eser kararıyla türbenin yenilenme çalışmaları başlatılmış ve söz konusu çalışmalar 1918 yılında tamamlandı. Türbenin hemen yanına 1885 yılında inşa edilen ve Wagner Villası adı verilen yapının güçlü duvarları, II. Dünya savaşında maruz kaldığı bombaların etkisiyle hasar görmüş ve 1969 yılında kısmen yıkıldı. II. Dünya Savaşı sırasında oldukça zarar gören ve 1960'lı yıllarda rekonstrüksiyonu yapılan Türbe, 1990'lı yılların başında teknik olarak kullanılamaz hale gelmiş ve bu nedenle 1996 yılında yeniden bir restorasyon çalışması gerçekleştirildi. Yapılan çalışma kapsamında bahçede teras şeklinde üstü kapalı bir mekan, modern mermerle yapılmış iki adet çeşme, Türbe'nin hemen yanında bir kafeterya ve muhtelif sergiler için kapalı bir mekan inşa edildi.

(İHA)