İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, şehrin önemli Türk-İslam eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uyguladığı restorasyon çalışmalarını tamamladı. Türbeye sürpriz bir ziyaret yaparak çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Hazire bölümü (mezarlık) hariç, buradaki çalışmalar tamamlandı. Şu anda hazirelerle ilgili de rölöve ve restorasyon projesi yapılıyor. Tarihimizin bu önemli yapısını yeniden kentle ve kentliyle buluşturacağımız için mutluyuz." dedi. Emir Sultan Türbesi'nin İzmir için önemine değinen Kocaoğlu, "Çalışmalar sürerken bile vatandaşlarımız türbeyi ziyaret ediyorlarmış. Biz de mümkün olan en kısa sürede türbe ve müştemilatının açılışını yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, restorasyon sırasında sık sık İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan görüş alındığını ve bulunan her yeni objenin kurula gittiğini hatırlatarak, bu durumun çalışmaları şekillendirdiğini ifade etti: "İbadete ve ziyarete gelen insanların çok olması bizi de sevindiriyor. Emir Sultan Türbesi, İzmir'de çok önemli bir dergâh. Onun için bu mekanın yaşaması ve tekrar kültürümüze, kentimize, inancımıza kavuşturulması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Kentimize hayırlı olsun." dedi. Restorasyon işini üstlenen mimar Abdurrahman Çabuk ise türbenin henüz resmi açılışı yapılmadan bile vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde, yaklaşık bin 400 metrekare alana sahip Emir Sultan Türbesi'nde çalışmalar tamamlandı. Namazgâh Mahallesi'nde bulunan, İzmir'i alırken şehit düşen ve halk arasında Emir Sultan adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile eski Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camisi kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi ve İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrin önde gelen isimleri de yer alıyor.

Belediye çalışmalara başladığı zaman Emir Sultan Türbesi'nin bulunduğu alanda aşhane, hamam ve dergâh olarak kullanılmış üç yapı kalıntısı vardı. Üçü de aslına uygun olarak yenilendi. Dergâh, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. İki kurnadan oluşan hamam yapısı, aslına sadık kalınarak restore edildi. Aşhane yapısı, araştırmalarda çıkan yeni veriler doğrultusunda ayağa kaldırıldı. Türbe binasında da restorasyon tamamlandı. Hazireye ait mezar taşlarının restorasyon projelerinin hazırlanması işi devam ediyor. Projeler için kurul onayı alındıktan sonra hazirelerin restorasyonuna başlanacak.

ÇALIŞMALARIN TARİHÇESİ

Emir Sultan Türbesi restorasyon çalışmalarına 2011 yılında başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, alanın özelliğinden dolayı ortaya çıkarılan bulgular doğrultusunda en ufak bir ayrıntıyı bile değerlendirip İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayına sunarak projelerde revizyon yaptı. Yeni onay sürecinin ardından 2012 Ağustos ayında tekrar başlayan çalışmalar, hazire bölümü hariç tamamlandı.