Kadı Feyzullah Efendi Türbesi Gebze Belediyesi tarafından restore edilecek. Çalışmalar için Anıtlar Kurulu'ndan izin bekleyen belediye, türbeyi Osmanlı mimarisine uygun olarak yeniden yapacak 

GEBZE'nin tarihi yapılarından birisi olan Kadı Feyzullah Efendi Türbesi'nin onarımı Gebze Belediyesi tarafından yapılacak. D-100 Karayolu ve Hükümet Caddesi üzerinde yer alan türbe yılların verdiği yıpranma nedeniyle onarım bekliyordu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, tarihi türbenin yeniden onarımı için proje hazırlandığı söyledi. 

CEVAP BEKLENİYOR 

Konuyla ilgili olarak bilgi veren yanıtlayan Adnan Köşker, "Tarihi türbe ile ilgili olarak projemiz hazır. Bunun için Anıtlar Yüksek Kurulu'na başvuru yaptık ve cevap bekliyoruz. Onarım için gerekli izin aldığımız anda hemen çalışmalara başlayacağız. Bilindiği gibi bir süre önce de eski hizmet binasının olduğu yerdeki Malkoçoğlu Mehmet Bey Türbesi'ni restore ettik. Biz her zaman tarihimize ve onların izlerini taşıyan tarihi eserlerimize sahip çıktık, çıkmaya da devam ediyoruz." dedi. 

1451'DE VEFAT ETTİ

D-100 Karayolu'nun kenarında bulunan türbenin yapım tarihi bilinmiyor. Feyzullah Efendi'in 1451 yılında ölümünden sonra ailesi tarafından yaptırılmış. Büyük torunu Kudbeddin Çelebi tarafından yaptırıldığı olabileceği sanılıyor. Türbe moloz taştan yapılmış olup 13.50x15.95 metre ölçüsünde, dikdörtgen planlıdır. Gebze Belediyesi tarafından geçmiş yıllarda birkaç kez kısmi olarak onarımdan geçirildi.