Bilecik Muradiye Vakfı'nın yaklaşık 6 yıldır sürdürdüğü "Sabah Namazına Şeyh Edebali Türbesi'ne Bekleriz" başlıklı etkinlik, vatandaşlardan ilgi görüyor.

Etkinlik, eski Bilecik'in kuzeybatısında küçük bir vadinin ortasında, yapay bir platform üzerindeki Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde, Orhan Gazi tarafından babası Osman Gazi için yaptırılan Osman Gazi Camisi'nde gerçekleştiriliyor. Her pazar sabah namazında burada bir araya gelen cemaatin, namaz sonrası vakıf görevlilerinin dağıttığı çorbayı içip sohbet ettiği etkinlik, vatandaşlar arasında birlik, beraberlik, yardımlaşma gibi duyguların artmasına aracılık ediyor.

Vakıf Başkanı Abdurrahman Açıkgöz, AA muhabirine, Şeyh Edebali'nin ruhunu şad etmek ve birlikte sabah namazını kılarak dua etmek amacıyla etkinliği başlattıklarını söyledi.

Cemaatin, namazdan sonra çorba ve çay içerek sohbet ettiğini, birbirlerinin halini, hatırını sorarak aralarındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeye çalıştıklarını belirten Açıkgöz, şöyle konuştu:

"Bu hizmetimiz yaklaşık 6 yıldır devam ediyor. Buradaki giderler de hayırsever vatandaşlarımız ve çevredeki esnafın maddi imkanları ölçüsünde verdiği desteklerle karşılanıyor. Hayırsever insanların yardımıyla bu güzel geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Bu bir hayır yarışıdır. Çünkü en büyük yatırım, insanlara yapılan yatırımdır. Bu amaçlar doğrultusunda biz de bu hizmeti vermeye çalışıyoruz."

Açıkgöz, Şeyh Edebali Türbesi'nin özellikle hafta sonları yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilerle dolup taştığını anlatarak, çorba ikramıyla Şeyh Edebali'yi tanıtma imkanı bulup Bilecik'in bu manevi değerini dünyaya duyurmaya çalıştıklarını ifade etti.

-Şeyh Edebali-

Bazı tarihi kaynaklarda yer verilen bilgilere göre, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin kayınbabası ve Anadolu'nun ilk Ahi şeyhlerinden olan Şeyh Edebali, 1208 yılında Horasan'ın Merv kentinde doğdu.

Çocukluğunu Horasan'da geçiren Şeyh Edebali, eğitimini Şam'da tamamlayarak devrin büyük bilginlerinden ders aldı ve daha sonra Eskişehir'in İtburnu köyüne yerleşti.

Ertuğrul Gazi ve oğlu Osman Gazi, Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde ahilerden, özellikle Şeyh Edebali'den önemli yardımlar gördü. Osman Bey, 1281'de Söğüt'te tanıştığı Şeyh Edebali'nin Eskişehir'deki dergahını sık sık ziyaret ederek, onun görüşlerinden yararlandı.

Şeyh Edebali, Bilecik'in fethinden sonra Bilecik Kadılığı'na tayin edildi.

Kayı aşiretinin yerleşik hayata geçmesinde önemli rolü bulunan Şeyh Edebali, devlet yapısının kurulmasında büyük hizmetler verdiği için Osmanlı Devleti'nin "manevi önderi" olarak tanınıyor.

Kimi kaynaklarda, 1328 yılında 120 yaşında vefat ettiği belirtilen Şeyh Edebali için Orhan Gazi tarafından eski Bilecik kentinin kurulduğu vadinin sırtında küçük bir tepede türbe yaptırıldı.

Eskiden kubbeli olan ancak Yunanlılar'ın saldırılarında tahrip edilen türbenin üzerine kiremit çatı örtüldü. Bir salon ve iki ayrı odadan oluşan türbede, büyük oda mihraplı bir mescit, diğer yandaki oda ise sohbethane ve misafirhane olarak kullanıldı. Şeyh Edebali ve yakınlarının kabirleri yer alan tavanı kubbeli bölüm dikdörtgen biçiminde olup, burada 7 büyük, 4 küçük sanduka bulunuyor.

Türbe yakınındaki Osman Gazi Camisi ise oğlu Orhan Gazi tarafından inşa ettirildi. Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılar'ın yıkımına uğrayan ve kuzey duvarlarıyla minaresi ayakta kalan cami, onarım çalışmalarıyla günümüze kadar geldi.

Yayıncı: Mürsel Çetin

Kaynak: AA