9

Nidayi Sevim

Milas'a bağlı Türbe köyüne adını da veren Türk Sanatında Ünik (nadir) olarak değerlendirilen bin yıllık "İkiz Türbe"lerin restorasyon hikayesi...

"Geçmişini unutan toplumlar geleceğini yaşayamaz. " sözünden yola çıkan Milas Tarihi Tescilli Yapıları Koruma Derneği: "Hedefimiz eski türbeleri, cami, hamam, köy odası, eski düzenek zeytinyağı imalathanelerini gün yüzüne çıkararak, inanç ve kültür turizmine kazandırmak " diyor. Kazandırıyor da... Devlet-Millet işbirliğinin en güzel örneklerini rahmetli valimiz Recep Yazıcıoğlu döneminde gördük. Zira depremle yerle yeksan olan Erzincan ilimiz onun gayretleriyle tarihi ve kültürel varlıklarıyla yeniden hayat bulmuştu. Şükürler olsun ki onun ilkeleri ve düşüncesi ışığında projeler üreten-uygulayan insanlarımız artık yurdun her köşesinden çıkabiliyor.

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, şubat sayısında Suriye toprakları içinde kalan Süleyman Şah'ın mezarına dair önemli bilgilere yer verdi. Araştırmacı yazar Ertuğrul Özbilen'in kaleme aldığı 'Suriye'deki Türkiye Toprağı' başlığıyla verilen makalede Süleyman Şah, türbesi ve başka bir ülkenin toprağının vatan toprağı yapacak kadar önemli hususiyetleri ele alındı.

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de bulunan Gül Baba Türbesinin restorasyonu konusunda imzalar atıldı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Macaristan ziyaretinde tarihi imza atıldı. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakanı Viktor Orban huzurunda Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile Macaristan Başbakan Yardımcısı Semjén Zsolt Gül Baba Türbesinini restorasyonuna ait imzalar atıldı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, şehrin önemli Türk-İslam eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uyguladığı restorasyon çalışmalarını tamamladı. Türbeye sürpriz bir ziyaret yaparak çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Hazire bölümü (mezarlık) hariç, buradaki çalışmalar tamamlandı. Şu anda hazirelerle ilgili de rölöve ve restorasyon projesi yapılıyor. Tarihimizin bu önemli yapısını yeniden kentle ve kentliyle buluşturacağımız için mutluyuz." dedi. Emir Sultan Türbesi'nin İzmir için önemine değinen Kocaoğlu, "Çalışmalar sürerken bile vatandaşlarımız türbeyi ziyaret ediyorlarmış. Biz de mümkün olan en kısa sürede türbe ve müştemilatının açılışını yapmak istiyoruz." diye konuştu.

 

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ortaköy köyünde, geçmişi bin yıla dayanan İkiz Türbe ve mezarlık alanının restorasyonu başladı.

Milas Müze Müdürlüğü başkanlığındaki restorasyona yönelik kazı ve temizlik çalışmaları ise 16 Temmuz 2012 tarihinde başlamıştı. İl Özel İdaresi'nce İkiz Türbe'nin ayağa kaldırılması amacıyla toplam 600 bin lira ödenek tahsis edildi.