okular_tekkesi-1Nidayi Sevim 

Sultan II. Bayezid zamanında inşa edilen ve 1950'lerden sonra ise plansız şehirleşme sebebiyle büyük bir bölümü yıkılan Okmeydanı'ndaki Okçular Tekkesi, 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliği ile restore edilerek 2010 yılında projenin tamamlanacağı bir tanıtım toplantısı ile ilan edilmişti. 

 Tekke aynı zamanda ilk spor kulüplerinde biri...

 

Sultan II. Bayezid zamanında, günümüzden yaklaşık 500 yıl önce inşa edilen Okçular Tekkesi'nin ilk spor kulüplerinden biri olma özelliğini taşıyor. Tarihte bu dönemden sonra 3 kere daha onarımdan geçirildiği bilinen Tekkenin İstanbul fethinde de önemli rol oynamıştı. Fatih Sultan Mehmet Han ile Akşemsettin Hazretleri'nin o dönemde İstanbul'u yüksekten en iyi gören nokta olan bu yerden İstanbul'un fethini izlediğini tarihçiler kaydetmektedir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bir zamanlar top koşturduğu
Kasımpaşa Kulaksız "Ok Spor" Kulübü ismini işte bu Okçular Tekkesinden almıştır.

Sultan Fatih, fetihten sonra bu tekkeyi kendi vakfiyesi haline getirmiş ve burada Osmanlı askerlerine ok talimleri verilirdi. 1950'lerden sonra tüm İstanbul genelinde olduğu gibi tekkenin olduğu bölge de plansız gelişti. Kaçak yapıların artmasıyla tekke zaman içinde tamamen ortadan kalktı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 yılından itibaren bu tarihi yapının yeni fonksiyonlarla kente kazandırılması için çalışmalara başlanmış, yapının bulunduğu yerdeki 40 civarındaki gecekondu da kaldırılmıştı.

Tekke uluslararası okçuluk poligonu olacak...

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Mimar Sinan Genim tarafından uluslararası bir okçuluk poligonu inşa etmek üzere projelendirilen tekkenin aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini, camisi dışında kalan avlunun sosyal aktiviteler için düzenleneceğini, eskiden atların kaldığı ahırlar ve dervişlerin kaldığı odaların ise kültür merkezi yapılacağını açıklamışlardı.

Projenin hayatiyet kazanmasıyla İstanbul'un tam göbeğinde, spor ve kültürün yan yana olduğu dünya standartlarında bir tesis kazanılacak. Günümüzde bir tek minaresi ve haziresinde birkaç mezar taşı bulunan tekke aslına uygun olarak yeniden inşa edildiği takdirde dünyanın en eski okçuluk kulüplerinden birinde uluslararası okçuluk yarışlarının yapılacağı dünyaya örnek olacak bir tesis olacak.

okcular_tekke-2Okmeydanı zenginleşecek...

Okmeydanı'nın canlanması açısından da çok önemli olan bu proje aynı zamanda kentin tarihî kimliğini de zenginleştirecek. Fakat ne yazık ki 2011 yılını da yarıladığımız şu günlerde projenin inşaatı ancak başlayabildi. Ankara'dan Araştırmacı Yazar Nazan Sezgin bir TV kanalından Tekke alanına inşaat yapıldığı haberini görünce bizi haberdar etti. Kısa bir araştırma yaptık. Evet, bir inşaat var fakat bu okçular Tekkesi'nin inşaatı. Kaplumbağa hızı ile de olsa devam ediyor. 2010 yılında bitmesi gereken projenin kaba inşaatı bile henüz bitmedi. Arzumuz o ki seçimlerden sonra inşaat bu haliyle bir on yıl daha beklemesin!.. Seçim öncesi proje sahiplerine hatırlatalım dedik. Zaman çabuk geçiyor. Vaatler unutuluyor. Fakat, tarih affetmiyor!.. Ey, İstanbul ses ver... Üzerine ölü toprağımı serpildi senin? Anadolu seni soruyor. Şehirlerin anası sana ne oldu böyle?!.