skdar_balaban_tekkesi

SAMET ALTINTAŞ İSTANBUL   -   03.07.2012

İstanbul'un önemli kültür merkezlerinden 400 yıllık Balaban Tekkesi, yeniden kültür dünyamıza kazandırıldı. 20. yüzyılda ortadan kalkan ve eski fotoğraflar ile vakıf kayıtlarından yararlanılarak yeniden inşa edilen bina, kültür ve sanat merkezi olarak Üsküdarlılara hizmet verecek. Bina 1630'lu yıllarda mescit olarak inşa edilmiş, sonradan tekkeye çevrilmişti.

galata-mevlevihanesi
Asırlardır İstanbul`un kültür, sanat, musiki ve maneviyat hayatına mührünü vuran Galata Mevlevihanesi`nde, pazar günleri de sema program düzenlenecek.
Dört yıl aradan sonra ziyaretçilerine tekrar kapılarını açan Galata Mevlevihanesi Müzesi yeniden ney sesi, kudüm veleveleleri semazenlerle gönüllere, gözlere ve kulaklara hitap edecek. Yurtiçi ve yurtdışından gelen insanların ilgi duyduğu müze İstanbul`a 520 yıldır damgasını vuruyor.

okular_tekkesi-1Nidayi Sevim 

Sultan II. Bayezid zamanında inşa edilen ve 1950'lerden sonra ise plansız şehirleşme sebebiyle büyük bir bölümü yıkılan Okmeydanı'ndaki Okçular Tekkesi, 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliği ile restore edilerek 2010 yılında projenin tamamlanacağı bir tanıtım toplantısı ile ilan edilmişti. 

 Tekke aynı zamanda ilk spor kulüplerinde biri...

1_tekke

Dünya'nın  İlk Kadın Sığınma Evi

 Eyüp Sultan, Gümüşsuyu Caddesi üzerinde bulunan "Hatuniye Tekkesi" Milli mücadeleye katılan tekkelerdendir ve 18. yy'a aittir. Hatuniye Dergâhı"nın bulunduğu Bülbülderesi Mahallesi, adını o dönemlerde Eyüp"ten geçen dereden almış olmalı. Bestekârlığıyla da tanınan Sultan III. Selim"in en güzel eserlerini bu derenin kenarında yaptığı bilinmektedir.

1_necip_beyyy

Abdullah Nidâî-yi Kâşgâri ve Kâşgâri Dergâhı