Birlik Vakfı'ndaki "Yazı ve Editörlük Kursu"nda yeni dönem 15 Aralık Pazar günü başlıyor. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım yönetimindeki kurs, pazar günleri, 13.00-15.00 saatleri arasında olacak. Kursa kayıt yaptırmak isteyenler, vakfın Çemberlitaş'taki (Yeniçeriler Caddesi, No:13) merkezine müracaat ederek veya 5164127-28 numaralı telefonları arayarak kayıt yaptırabilecekler. Kursla alakalı olarak www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine yazarak da bilgi almak mümkün.

Yazı ve Editörlük Kursunda, "Röportaj", "Haber", "Makale", "Hikâye", "Deneme", "Roman", "Araştırma", "İnceleme", "Şiir" ve "Hâtıra"nın yanı sıra pek çok edebiyat türü ayrı ayrı ele alınıyor. Edebî metinlerin tahlil edildiği kurs sırasında kitap, dergi, yayınevi ve internet sitesi editörlüğü konuları da geniş şekilde işleniyor. Öğrencilerin yazı çalışmaları derste değerlendirilirken başarılı bulunanlar dergi ve sitelerde yayımlanıyor. Gazeteci yazar ve edebiyat araştırıcısı Mehmet Nuri Yardım, farklı mekânlarda altı yıldan beri "Yazı ve Editörlük Kursu"nu veriyor. ESKADER Başkanı olan Yardım'ın çeşitli sahalarda yayımlanmış 40'ın üzerinde kitabı bulunuyor.

GEÇEN DÖNEM 27 MEZUN VERDİ

Geçen dönem Birlik Vakfı'nda düzenlenen "Yazı ve Editörlük Kursu"nu takip eden 27 öğrenciye sertifikaları pazar günü törenle verilmişti. Kursa düzenli olarak devam eden öğrencilerin büyük bir bölümü, yazı yazmaya, röportaj yapmaya ve edebî çalışmalara yöneliyor. Konuyla ilgili olarak bilgi veren kurs hocası Mehmet Nuri Yardım şöyle dedi:

"Bu kursta edebiyatın ve gazeteciliğin yaklaşık 30 türünde dersler veriyoruz. Bunun yanı sıra 'yayınevi editörlüğü', 'gazete editörlüğü', 'dergi editörlüğü' ve 'internet sitesi editörlüğü' gibi alanlarda bildiklerimizi kursiyerlerimizle paylaşıyoruz. Yazar Okulu gibi bir iddiamız yok, ama bu kursa devam edenlerin düzenli olarak yazı yazma alışkanlığı kazanmasını sağlıyoruz. Meslek olarak yazı hayatını seçecek olanlara, gazete, yayınevi, dergi ve internet sitelerinde çalışmak isteyenlere yol gösterip yardımcı olmaya çalışıyoruz."

HANGİ DERSLER İŞLENİYOR?

Türk edebiyatında tanınan ve okunan yazar ve şairlerin eserlerinden örnek metinlerin okutulduğu kursta işlenen derslerin bir kısmı şöyle: Anket, Araştırma, Atasözleri, Biyografi, Deneme, Dergi editörlüğü, Gazete editörlüğü, Günlük, Haber, Hâtıra, Hikâye, İnceleme, İnternet sitesi editörlüğü, Makale, Mektup, Noktalama İşaretleri, Özlü Sözler-Özdeyişler, Portre, Radyo editörlüğü, Roman, Röportaj, Şiir, Tarih, Tenkit, Yayınevi editörlüğü.