2-Yaz_kursu_dl_treni

Yazı ve Editörlük Kursu'nun 5. dönemine devam eden 27 öğrenciye başarı belgeleri verildi. Kursun yeni dönemi, 15 Aralık'ta Birlik Vakfı'nda başlıyor.

Serdar Üstündağ (Sanatalemi.net)

Edebiyatçı, yazar Mehmet Nuri Yardım'ın yönetiminde Birlik Vakfı'nda devam eden 'Yazı ve Editörlük Kursu'nda bir dönemin daha sonuna gelindi. Yaklaşık 9 hafta devam eden ders programına devam eden 28 öğrenciye 'Başarı Belgeleri' törenle verildi. Bazı şair ve yazarlar ile eski kursiyerlerin de katıldığı tören, renkli görüntülere ve duygulu anlara sahne oldu. İstanbul Üniversitesi öğrencisi Neslihan Temur'un başarılı takdimiyle başlayan programda ilk sözü Birlik Vakfı Genel Başkanı Avukat Mehmet Alacacı aldı. Mehmet Alacacı konuşmasında şöyle dedi:

"Yazarımız Mehmet Nuri Yardım, burada, Birlik Vakfı'nda 5 dönemdir çok güzel fidanlar yetiştirdi. Bu fidanlardan birçoğunun meyveye durduğunu görüyoruz, bunu takip ediyoruz. Şimdi hani bir söz var; 'Baki olan bu kubbede hoş bir sâdâ imiş' Bu kubbede kimleri hatırlıyoruz; yazanları, eseri olanları hatırlıyoruz. Allah'ın yarattığı milyarlarca insan geldi, geçti. Kim bir eser bırakmışsa, bu kubbede hoş sâdâ bırakmışsa, şimdi onları hatırladığımızı görüyoruz. İşte bugün de başarı belgesi alan 28 kardeşimizin, evladımızın bu kubbede hoş bir sâdâ bırakacak olması bizi çok mutlu ediyor. Allah hayırlı ve mübarek etsin. 'Kılıcınızı değil, kaleminizi keskin etsin', diyorum. Sizden güzel eserler bekliyorum. Fakat bu eserlerden birer nüsha da bana göndermenizi istirham ediyorum. İşte o zaman bu eserler diğer genç kardeşlerimizin eserler bırakması için hem teşvik hem vesile olacak inşallah. Burada ki kardeşlerimi tekrar tebrik ediyorum. Vakfımız adına ben sizlere, değerli hocamıza ve burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

Daha sonra sözü Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Bahattin Cebeci aldı. Cebeci konuşmasına, "Arkadaşlar, hepinize hayırlı günler diliyorum. Biz buraya dinleyici olarak geldik ama bize mikrofon uzatıldı." dedikten sonra şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızla beraber başdanışmanı olarak yurt dışı gezilerine katıldık. Birçok Arap ülkelerine, Balkan ülkelerine ve Orta Asya ülkelerine gittik. Gittiğimiz her yerde, bizim dizilerden, filmlerden söz ediyorlar. Meğer kalıcı bir etki bırakıyor. Biz küçükken sinema filmlerine giderdik; hep aynı filmler, aynı senaryolar, hiç ciddi bir tarafı olmayan şeylerdi. Ama şimdi çok güzel eserler, senaryolar yazılıyor; Bunu sizler, sizin gibi iyi yetişen gençler yazıyorsunuz ve kültürümüz böylelikle her tarafa yayılıyor. Oralara giden aktörler, artistler bir devlet ricali kadar önemseniyor ve tanınıyor. Arkadaşlar, bir ülkeye girmenin yolu silah değil kültürdür. Bunu sizler, yeni nesil daha iyi yapıyor; tebrik ediyorum. Onun için bende büyük eserler bekliyorum sizlerden bunu bilesiniz. Bazı makine yapan makineler vardır. Mehmet Nuri Yardım Hocamız da, yazar yetiştiren bir insan... Onun için hem hocamıza, hem de sizlere başarılar diliyorum. Saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum."

YENİ UFUKLARA DOĞRU

Daha sonra söz alan Sanatalemi.net Genel Yayın Yönetmeni, yazar Elif Sönmezışık, yazı hayatına yeni girenlerin dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde durdu. "Değerli kursiyerler, burada aldığınız eğitim ile yeni ufuklar edinmiş olmanızı, yollarınızın açık olmasını dilerim." diyen Sönmezışık konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İki ay içinde yaşadığınız bu süreç sizlere bilginin, kültürün ve sanatın yorumlarla zenginleşebileceği fikrini verdi. Bundan sonra yazı yazmak artık bir gereklilik sizin için ve yazının, yaptığınız okumaların bir sağlaması olduğu gerçeği ile tanıştınız. Bugüne dek verilen eserlerin, klasiklerin nasıl ortaya konduğu ve geleceğin bizden ne beklediği ile ilgili intibalarınız mevcut. Kurgu ile yorum, derleme ile arşivleme nüansları artık sizin için daha aşikâr. Sizlerden beklenen ne yazdığınızın bilinci ile ortaya konulmuş yeni eserlerdir. Yazmak ne kadar öğrenilebilir? Aslında bu sorunun sınırları belirlenmiş bir cevabı yok. Çünkü yazmak bir dürtü. Kendimizde olanı, yine kendimizdeki mevcutlarla ifade etmek anlamı da taşıyor. Gerçeklerden, düşlerden, rüyalardan, anlardan derlenmiş sözler... O yüzden belki de, ilk düşünülmesi gereken işe yararlığı oluyor. Yazmak, yazmayı getirirse de kişide yazma dürtüsünü uyandıran ilk eylem, dolu dolu okumak. Burada bir yolculuğa başladınız yahut başlamış olduğunuz yolculuğunuz yeni bir ivme kazandı. Artık önemli olan bunu sürdürebilmek ve nihayeti düşünmemek. Çünkü yazarlar için yazı dünyasında bir nihayet yoktur. Değerli büyüğüm ve hocam Mehmet Nuri Yardım, yazı ve editörlük sahasına birçok isim hazırladı ve hazırlamaya devam ediyor. Bu katkılar, inanıyorum ki gelecek yıllarda büyük bir zenginlikle karşılaşmamızı sağlayacak. Kendisine müteşekkiriz. İnşallah âlemdeki ve kendinizdeki sonsuzluğun keşfinden düşünden damlalarla nice satırlara imza atarsınız. Yolunuz açık olsun. Hepinizi tebrik ederim."

"KALEM MUKADDESTİR, HAKKI VERİLMELİ"

Törendeki son konuşmacı, kursun hocası Mehmet Nuri Yardım'dı. "Efendim, en güzel konuşma, en kısa konuşmaymış, ben buna uymaya çalışacağım." diyerek sözlerine başlayan Yardım, şu hususlara dikkat çekti:

"Öncelikle Birlik Vakfı'mızın değerli yöneticilerine bizlere bu imkânı sağladıkları için teşekkür ediyorum. Siz değerli misafirlere de bu törene katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Diğer kurslar arasında eski kursiyerler ile bu kadar iç içe olan başka kurs var mı bilmiyorum. Çünkü genelde kursiyerler kursu bitirir, gider; bir daha da ne arkadaşlarıyla irtibat kurar, ne de hocalarıyla... Ama bizim kursta devamlılık esastır. Her zaman görüşüyoruz, her zaman irtibat halindeyiz. Çünkü irtibat muhabbeti sağlıyor, bereketli bir çalışmayı sağlıyor. Ben kalemin mukaddes olduğuna inanıyorum. Kalemin insanlığa hizmet edeceğine inanıyorum. Dolayısıyla buraya gelen bütün arkadaşlar; mukaddes bir iş ile meşgul oldular, oluyorlar. Yazdıkları her hikâye, her deneme, her roman, her makale büyük amaçlara hizmet ediyor. Şükürler olsun bu kurslar esnasında üreten arkadaşlar var. Şenol Tombaş kardeşimizin hikâye kitabı yayımlandı. Çok yakında Elif Sönmezışık Hanımefendinin deneme kitabı ile Serdar Üstündağ Bey'in romanı da yayımlanacak. Ben en çok kursa devam eden arkadaşlarımızın kitapları çıktığı ve kitap fuarlarına, imza günlerine birlikte katıldığımız zaman çok mutlu oluyorum. Onun için bir an önce deneme, hikâye ve romanlarınızı yazın. Tabii ki, kitaptan önce küçük çalışmalardan başlamalıyız. Meselâ www.bizimsemaver.com sitesi, tamamen yazı ve editörlük kursuna devam eden arkadaşların katkılarıyla kuruldu. İnanıyorum ki, sadece site değil, gelecekte dergi de, gazetede de çıkacak. Yeter ki devamlılık sağlansın. Yazma alışkanlığımızı sürdürmemiz lâzım. Ayrıca insanları besleyen en güzel mekânlar da sohbeterin yapıldığı meclislerdir. Dolayısıyla dernek ve vakıfların düzenlediği kültür faaliyetlerine, sohbetlere katılmanızı tavsiye ederim. Belge alan arkadaşları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

BAŞARI BELGELERİ DAĞITILDI

Kursiyerlere başarı belgelerin dağıtılmasından sonra misafirleri bekleyen bir başka sürpriz de, yapılan çekiliş ve verilen hediyeler oldu. Törene katılan misafirlerin daha önce kaydedilmiş isimlerine verilen numaralar vesilesiyle çekilişte kazananlara değerli kitaplar hediye edildi. Mehmet Âkif'ten Safahat, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'dan Kur'an-ı Kerim Meali, Necip Fazıl Kısakürek'ten Çile, Sezai Karakoç'tan Yunus Emre, Mevlâna, İslâm'ın Dirilişi Mehmet Nuri Yardım'dan Edebiyatımızın Güleryüzü, gibi kitaplar katılımcılara hediye edildi. Belge almaya hak kazanan kursiyerlerin isimleri şöyle: Sibel Melek Gençoğuz, Muhammet Sait Bozik, Mehmet Çuhadaroğlu, İlksen Erökten, Şule Bilge Özkeçeci, Serpilay Çilingir, Nurdan Güvenç, Ömer Faruk Kılıçarslan, Gökhan Alper, Ercan Gümüş, Fatma Çiftçi, Emine Ekici, Ebru Yücel, Serpil Sedef, Oğuz Eğri, Müşerref Melda Özateş, Merve Turan, Kemal Taş, Hüseyin Yurtsever, Zeynep Baktır, Hatice Sandıkçı, Fikriye Cankurt, Engin Güler, Fatih Serdar, Hilal İnaltekin, Elif Gürkan ve Aygül Türk. Birlik Vakfı Müdürü Osman Okur Bey'in konuşmasının ardından tören, hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi. Beş dönemden beri Birlik Vakfı'nda devam eden Yazı ve Editörlük Kursu'nun altıncı dönemi 15 Aralık 2013 tarihinde başlıyor. Kursla ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0 (212) 5164127-5164128 numaralı telefonların aranması veya www.birlikvakfi.org.tr sitesinin ziyaret edilmesi gerekiyor.

3-yaz_kursu_mezuniyet_treni