İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün girişimleri ile Bakanlıktan gönderilen ödenekle İl Halk Kütüphanesine kitap yıkama makinesi kazandırıldı. Kütüphanelerdeki kitapların çok sayıda okuyucu tarafından kullanılması ve uzun süre tozlu raflarda kalması, birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Okuyucular, bu kitapları aldıklarında hastalanabiliyor.İl Halk Kütüphanesine alınan kitap yıkama makinesi, mikrop kırıcı morötesi ışınlarla kitapları sterilize ediyor. Makinenin içine konan kitaplar, birkaç dakika içinde sayfalarına varıncaya kadar temizleniyor. Bu sayede mikroptan arındırılmış ve sterilize edilmiş hijyenik kitap okunabiliyor.

Kitap yıkama makinesinde su veya herhangi bir temizlik maddesi kullanılmıyor. Kitapların sterilizasyonu, mikrop kırıcı morötesi ışınla yapılıyor. Cihaz, en küçük toz parçacıklarıyla her türlü virüs, küf ve mantarı toplayabilen statik elektrikli film filtreye sahip. Morötesi ışın sayesinde kitapların sadece kapaklarını değil, sayfalarını da sterilize ediyor. Cihaz, UV-C ışınlarından daha fazla sterilizasyon sağladığı için bakterileri yok etmede ozon kullanıyor. İnsan vücuduna zararlı veya kitaplara zarar verebilecek hiçbir kimyevi madde içermiyor. Doğal bir aroma kullanarak sterilizasyon etkisini artırıyor ve okumayı daha zevkli hale getiriyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu konuya ilişkin yaptığı açıklamada: "Müdürlüğümüze bağlı İl Halk Kütüphanesinde geniş bir okuyucu kitlesine sahibiz. Dolayısıyla sürekli okuyucuyla temas halinde olunduğu için kitapların üzerinde mikrop ve bakteri oluşuyor. Aynı kitap bir başkası tarafından alındığı zaman bazı hastalıkların yayılmasına yol açıyor. Bunun önüne geçmek için böyle bir hizmetin Kütüphanemizde de başlamış olması memnuniyet verici. Bundan böyle artık kitaplar okuyucuya verilirken ve okuyucudan geldikten sonra yıkama makinesinde sterilize ediliyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL´ ün himayelerinde, 2008 yılından itibaren yürütülen "Türkiye Okuyor" kampanyası çerçevesinde, Valiliğimizce başlatılan ve 2013 yılı için hedeflenen 2 milyon kitap okuma ile başlatılan "7'den 70'e Siirt okuyor" projesinin hız kazandığı bir zamanda il halk Kütüphanemize bu makinenin kazandırılması oldukça anlamlıdır. İlimize hayırlı olsun." Şeklinde konuştu.

İl Halk Kütüphanesi Müdür Abdurrahim Gül ise: "İlimizde her geçen gün artan kitap okuma alışkanlığının artarak devam ettiğini görmekteyiz. İl Halk Kütüphanemize kazandırılan kitap yıkama makinesi ile okuyucu sayısı ile birlikte ödünç kitap alanların sayısının artacağına inanıyorum." dedi.