1_kk

1900'lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen ve 2005 yılında 2 büyük yangın geçiren Tarihi Enver Paşa Köşkü, İl Özel İdaresi'nin yaptırdığı restorasyonla yeniden doğdu.

Restorasyonun ardından Büyükçekmece Çocuk Kültür Evi olarak yeniden düzenlenen tarihi köşk, artık küçük misafirlerini ağırlayacak. 1900'lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen, Büyükçekmece İlçesinin tarihi değerlerinden olan Enverpaşa Köşkü 2005 yılının Mart ve Haziran aylarında 2 yangın geçirmiş ve bu yangınlar sonucu büyük zarar görmüştü.

 

Bu yangınlarda, kâgir zemin kat üzerine 2 ahşap kattan oluşan yapının büyük bir kısmı (çatının sol kısmı, sol yan cephe kaplamaları, merdiven ve bir kısım odaların tavanı ile döşemeleri) yanmıştı.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 2007 yılında başlatılan restorasyon, tarihi köşkün 108 yıl aradan sonra tekrar İstanbul'un kültür hayatında ki yerini almasını sağladı.

Proje bedeli dahil 430 bin TL'ye mal olan Enver Paşa Köşkü restorasyonunda, yapının öncelikle hasar gören taşıyıcı sistemi güçlendirildi. Eksik döşemeler ve merdiven, Koruma Kurulunun onaylı restorasyon projesine uygun olarak yeniden yapıldı. Yapının zarar gören çatısı, tavanları ve dış cephe kaplama ve profilleri özgün detaylarına uygunedildi.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 2007 yılında başlatılan restorasyon ile, tarihî Enver Paşa Köşkü 108 yıl aradan sonra tekrar İstanbul'un kültür hayatında ki yerini aldı. Artık küçük misafirleriri ağırlayacak olan köşk, 2005 yılının Mart ve Haziran aylarında 2 yangın geçirmiş ve bu yangınlar sonucu büyük zarar görmüştü.

Yeni Asya, 29.01.2009