ragp_paa_kk 

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından proje çizim çalışması yaptırılan Ahmet Ratib Paşa Köşkü’nün restorasyon çalışmalarına 2011 yılı içerisinde başlanması bekleniyor.

 
İstanbul İl Özel İdaresi, Çamlıca’da Acıbadem Caddesi üzerinde yer alan Ahmet Ratib Paşa Köşkü’nü (Çamlıca Kız Lisesi) restore ettiriyor.

1892-1908 yılları arasında Hicaz Umumi Valisi olarak görev yapmış olan Müşir Ahmet Ratib Paşa tarafından Mimar Kemaleddin Bey’e yazlık köşk olarak yaptırılan tarihin yıpratan yıllarından sıyrılıp gelmiş bu nadide eser, şimdilerde restorasyonla buluşup yaşam dolu günlerine dönmeyi bekliyor.

Çok geniş bir konak olarak inşa edilen yapı Art Nouveau özellikler taşıyor. Maarif Nazırı Şükrü Bey’in girişimleriyle 1913 yılında İnas Sultanisi adıyla faaliyet göstermeye başlayan Çamlıca Kız Lisesi, Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk yatılı kız okuludur.

Birinci Dünya Savaşı’yla birlikte kapanan ve savaşın hemen ertesinde yeniden açılan okul Çamlıca Kız Lisesi adını almıştır. 1923-1934 aralığında Çamlıca Ortaokulu olarak hizmet veren okul, 1939-1940 öğretim yılında yapılan bir düzenlemeyle Çamlıca Kız Lisesi’ne dönüştürülmüş ve yatılı olarak hizmet vermeyi sürdürmüştür.

Acıbadem’de ihtişamlı görüntüsüyle hala insanları büyüleyen köşkün tarihi de bir o kadar renkli. 54 odalı köşkün ilk sahibi Ahmet Ratıp Paşa olmuş. Köşk, II. Meşrutiyet’ten sonra Maarif Bakanlığı tarafından alınmış. Acıbadem Yatılı Numune Kız Lisesi, kız orta okulu, Çamlıca Kız Lisesi olarak farklı dönemlerde eğitim yuvası olarak kullanılmış. Bütün kapı ve pencereleri oyma sanatçıları tarafından yapılan köşkün, merdiven korkuluklarında değerli bakara kristali kullanılmış. Ahşap aksamı ile çevresindeki binalardan ayrılan köşkün proje çizimleri devam ediyor ve yakın bir zamanda da Özel İdare eliyle uygulama süreci başlayacak.