1_topkap_saray

Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde Topkapı Sarayı"nın da bulunduğu Sur-u Sultani içinde lokanta ve çay bahçelerinin yaptığı çıkma yapılar yıkılırken, askeri depo olarak kullanılan tescilli tarihi 4 yapı eski günlerine dönmeyi bekliyor.

İstanbul- Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü çevresinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, basın mensuplarına, uzun bir süredir Topkapı Sarayı"ndaki yanlış ve haksız kullanımları, işgalleri ortadan kaldırmak için bir proje çerçevesinde iyileştirme çalışmaları yaptıklarını hatırlattı.

Bu konuda bir hayli gelişmeler yaşandığını belirten Günay, yine de bütün uyarılara rağmen bazı haksız işgalleri, binaları kullananların ortadan kaldırmadıklarına işaret etti.

Alınan kurul kararlarını uygulamayarak iyileştirme yapmayan işletmelerin eklenti ve çıkıntılarının son 15 gün içinde yıkıldığını kaydeden Günay, Mecidiye Köşkü"nün altındaki Konyalı lokantasının ve belediye tarafından kiraya verilmiş çay bahçesinin bazı bölümlerinin ortadan kaldırıldığına dikkati çekti.

Yaklaşık 40 yıldır Topkapı Sarayı"nda hizmet veren Konyalı lokantasının zaman içinde çevresine taştığını anlatan Günay, Marmara denizine bakan kısmında önce branda çekildiğini, sonra saçaklarla güçlendirilip orada bir yapı meydana getirildiğini, böylece ortaya bir işgalin çıktığını belirtti. Geçen hafta yapının cam, çelik ve demirle sabitlenmiş bu kısımlarının söküldüğüne işaret eden Günay, bundan sonra kurulacak güneşliklerin de tek renk olacağını ve sabit olmayacağını söyledi.