osmanl_maas

İmparatorluğun hazinesi içerisinde harem sakinlerine ayrılan maaşlar (mevacib) kurumun kendi içerisindeki hiyerarşiyi ortaya koyması bakımından oldukça önemlidir. Yine de alınan bu maaş kişilerin bütün servetinin göstergesi olmasa bulundu konumun önemini vurgulamaktaydı.

sadabad

Padişah III. Ahmed ve Sadrazam Nevşehirli Damad İbrahim paşa, Alibeyköy'de Sadabad Kasrı adıyla bir saray, yanına da Camii ve hamam yaptırttı. Mermer sütunlar üstüne oturtulan iki katlı köşkün üst katında toplu eğlenceler için geniş bir davanhane ve sofalar vardı. Paris'te ki Fontaineblau Sarayı'ndan esinlenerek yapılmıştır. Çevre düzenlemerinde de Paris'ten esinlenilmiştir. Kağıthane Deresi'nin yatağı değiştirildi ve iki yanına mermer rıhtımlar yapıldı. Vezirler, zenginler ve seçkin kişiler park alanında birer saray yapmaya özendirildi. Böylece bu alanda birçok saray yaptırıldı.
Sadabad (Çağlayan) Kasrını Abdülaziz tarafından yıktırılarak (1. Mahmud, 3. Selim, 2. Mahmud zamanından sonra 4. kez inşa edildi) Sarkis ve Agop Balyan'a tekrar yaptırtmıştır (1840). Sadabad Sarayı 1940'larda yıkılarak Askeri okul inşa edildi.
Sadabad camii ise Lale Devrinde 1722 inşa edilmiş olup 1862'de yıktırtılıp Abdülaziz tarafından Agop ve Sarkis Balyan'a yaptırtılmıştır.

1_hnkarkasr

Uzun süredir beyaz örtüler altında gizlenen Eminönü Yenicami"nin Hünkâr Kasrı ile Topkapı Sarayı Bağdat Köşkü, nihayet yüzlerini gösterdi. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu iki bina, yenilenmiş çehreleriyle İstanbul kültür mekânlarına sessiz sedasız eklenmiş oldu.

1_edirne

 Edirne Sarayı, ihtişamlı günlerine yeniden kavuşacak. Edirne Valisi Mustafa Büyük, dün düzenlediği basın toplantısında sarayın ayağa kalkmasının zaman alacağını, ancak bu konuda bir yol haritası çizildiğini söyledi. Büyük, kazı çalışmaları yönetecek heyetin başkanlığına Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özer"in atandığını bildirdi.

 1_saray

 

Osmanlı İmparatorluğu"nun son dönemlerine tanıklık eden Yıldız Sarayı"nın bugüne kadar ziyarete açılamayan harem daireleri, yenilenerek eski ihtişamlı günlerine döndürülecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Yıldız Sarayı Kontrol Amiri restoratör Ahmet Selbesoğlu, Yıldız Sarayı"nın 5 binadan oluşan harem dairelerinin, uzun yıllar Harp Akademileri Komutanlığı"na hizmet verdikten sonra 1978 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı"na devredildiğini söyledi. Selbesoğlu"nun verdiği bilgilere göre, son 20 yılda ödenek yetersizliği nedeniyle sadece dış etkilerden koruma amaçlı restorasyonlar geçiren ve bugüne kadar sadece çatısı, pencereleri ve kapıları onarılan harem daireleri, tarihe kazandırılmayı bekliyor.