Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Köşkü yabancı devlet adamlarını ağırlamak için süratle yenileniyor. Devlet Konukevi olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık tarafından kullanılacak tarihi köşkün yıllar içinde dağılan eşyaları çeşitli kurumlardan toplandı. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Sait Halim Paşa Yalısı ve Askeri müzeden toplam 117 eşya getirildi

Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Yavuz, Yürüyen Köşk'ün restorasyonu için tüm işlemlerin tamamlandığını, kısa sürede çalışmaların başlayacağını söyledi.

iskalyon

ÇEVRE ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı ile Tarihî Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Safranbolu'da 1870 yılında yapılan İskalyon binasının restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla binanın, Türkiye'nin en özgün ve iddialı kurul binası olacağını söyledi.

vahdettin_kk

Çengelköy'de bulunan ve 1955 ve 1984 yıllarında alınan iki ayrı kararla 'restore edilmesi' öngörülmesine rağmen, uzun yıllar ihmal edilerek kendi haline terk edilen 'Vahdeddin Köşkleri' "güçlendirme çalışmalarının ekonomik olmaması" gerekçesiyle iki rapor ve iki onayla yıkıldı.

mirgun

Dantel gibi işlenen ahşap merdivenleri, balkon korkulukları, gökyüzüne açılan cihannüması ile Tanzimat dönemi mimarisinin nadide örneklerinden biri olan 150 yıllık Mirgün Köşkü'nün restorasyonu tamamlandı. İstanbul İl Özel İdaresinin katkılarıyla restore edilen köşk, sahibi İstanbul Üniversitesine önümüzdeki günlerde teslim edilecek.