İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, âşıklık geleneğinin büyük temsilcilerinden Halk Ozanı Âşık Veysel'i ölümünün 41. Yıl dönümünde Aysun Gültekin konseriyle andı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, Türk Müziği'ne emek veren sanatçılarımızı hatırlamaya devam ediyor. İBB Kültür Müdürlüğü, 1973 yılında kaybettiğimiz Âşıklık geleneğinin büyük temsilcilerinden Halk Ozanı Âşık Veysel'i, ölümünün 41. Yıl dönümünde Aysun Gültekin'in İBB Kent Orkestrası Müdürlüğü'ne bağlı Türk Halk Müziği Topluluğu ile verdiği konserle yâd etti.

Program, İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen'in konuşmasıyla başladı. Konuşmasında Aşık Veysel'in yokluğunun bizlere O'nun varlığını daha iyi anlattığının altını çizen Şen, "Veysel'in ruhaniyetinin önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum." dedi.

İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen'in ardından konuşan Aşık Veysel'in torunu Sinem Özer, dedesini görmese de O'nun anılarıyla büyüdüğünü belirtirken şunları kaydetti: "Aşık Veysel, gönül gözünü dünyaya açmış bir halk ozanıdır. O'nun çığır açan sözleri önümüzü aydınlatıyor. Aynı zamanda Veysel, barışa dizeleriyle de ışık tutmaktadır."

Programın ilk bölümü, İBB Kent Orkestrası Müdürlüğü'ne bağlı Türk Halk Müziği Topluluğu'nun Aşık Veysel'in en beğenilen eserlerinden olan 'Uzun İnce Bir Yoldayım' adlı türküyü seslendirmesiyle başladı.

Türk Halk Müziği'nin sevilen yorumcularından Aysun Gültekin, programın ikinci bölümünde Aşık Veysel'in türkülerinden seçkiler sundu. 'Havalanma Telli Turnam', 'Yastadır Ey Deli Gönül', 'Seherde Ağlayan Bülbül' gibi eserleri seslendiren Gültekin, dinleyicilere keyifli bir gece yaşattı.

Konser, Aşık Veysel'in sesinden dinletilen şiirin ardından katkıda bulunan sanatçılara plaket takdim edilmesiyle son buldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı

İrtibat için:

0 507 691 00 92