4-botan_efsanesi

Siirt Valiliği bünyesinde kurulan Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu, Öğretmenler Gününe özel gösteri düzenledi. İstanbul Feshane'de düzenlenen Siirt Günleri etkinlikleri kapsamında Haliç Kongre Merkezinde ilk gösterisini yapan ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da büyük beğenisini kazanan Botan Efsanesi, 24 Kasım Öğretmenler Gününde Siirt'te özel gösteri düzenledi. Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere heyecan dolu anlar yaşatan Botan Efsanesi, izleyenleri adeta büyüledi.

 

Siirt'in yaşayan üç kültürünü tanıtmak amacıyla Siirt Gösteri Sanatları Topluluğunu kurduklarını belirten Vali Ahmet Aydın, büyük beğeni toplayan Botan Efsanesi ekibini başarılarından dolayı tebrik etti. Vali Aydın, 40 kişilik dans ekibine çiçek takdim ederken, Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu Sanat Yönetmeni Sezgin Aydın'a plaket verdi. Öğrencilerin velilerine seslenen Vali Ahmet Aydın, "Gençlerimiz, Haliç Kongre Merkezi'nden sonra burada da çok güzel bir gösteri sahnelediler. Bundan dolayı tüm öğrencilerimize teşekkür ederim. Ailelerine de teşekkür ederim. Çünkü evlatlarını bize emanet ettiler. Bu çocuklar her zaman bizim emanetimizdir. İnşallah çok yakında bu ekip, ülke genelinde Siirt'i tanıtacak. Sahnede; savaşın ne kadar kötü olduğunu anlattılar. 'Edi bese' dedik 'yeter artık' dedik. Savaş olmasın, kavga olmasın dedik. Bu konuda herkese büyük görevler düşüyor. En büyük görev de kızlarımıza ve annelerimize düşüyor. Çünkü ana yüreği çok hassastır. Ana yüreği, ağlayan bir çocuğu en iyi bilendir. Bu vesileyle değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü bir kez daha kutluyorum." dedi.

Çözüm süreciyle birlikte Siirt'te kültür ve sanat aktiviteleri arttığına dikkat çeken Vali Aydın, bu çalışmaların da Siirt'in tanıtımına büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi. Ak Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ise, Vali Ahmet Aydın'a Botan Efsanesi Projesini hayata geçirdiği için teşekkür ederek, Botan Efsanesi'nin tüm ülkeye yaymak istediklerini söyledi. Siirt 14 Eylül Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen gösteriyi, Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Ak Parti Milletvekilli Osman Ören, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Bayar, Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşat Taşkın, öğretmenler ve vatandaşlar izledi.