siirtafis-2

Siirt Valiliğinin ev sahipliğinde İstanbul Feshane'de Siirt Günleri düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında Botan Efsanesi, İstanbullulara unutulmaz bir gösteri hazırlıyor.

29 Ağustos - 1 Eylül 2013 tarihleri arasında düzenlenecek Siirt Günleri kapsamında Haliç Kongre Merkezinde sahne alacak olan Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu "Botan Efsanesi" İstanbullulara görsel şölen yaşatmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

 

Siirt Valiliği bünyesinde kurulan topluluk 1 Eylül Pazar günü Haliç Kongre Merkezi'nde sahne alacak. Botan Efsanesi, Siirt'in kültür mirasına sahip çıkarak, geçmişten geleceğe yapılan bir yolculuğu konu alıyor.

Botan Efsanesi, birçok türkü ve şiirlere konu olan ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Botan Çayından başlayıp, dünyada astronomi bilimi açısından çok önemli bir yere sahip olan Güneş Hadisesi'ni anlatarak, üç dilli şehrin kültürünü yaşatacak...

ÜNLÜ İSİMLER KATKI VERİYOR

Siirt'in kültürünü tanıtmak amacıyla 12 halk oyunu grubunun arasından seçilen 40 kişilik ekip, Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu Genel Yayın Yönetmeni Sezgin Aydın yönetiminde çalışmalarına 6 aydan beri devam ediyor. Siirt'in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini, günümüze kadar gelen ölümsüz kahramanlarını, kültürel dokusunu kendi topraklarına ait dans dili ile sanatsal bir şölen halinde sunmayı amaçladıklarını ifade eden Sezgin, "Siirt"in tarihi dokusunu ve kültürel değerlerini dans formunda anlatan bir dans gösterisi hazırlıyoruz. Amacımız Siirt'in turizmine hizmet etmektir. Hazırladığımız bu oyunla, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda Siirt'in tanıtım yüzü olmak istiyoruz. Bu çalışmalarımızda alanında isim yapmış birçok hoca bizlere katkı veriyor. Bu süreçte bizlere büyük destek sağlayan Sayın Valimize ve çalışma arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Siirt Gösteri Sanatları Topluluğuna Hasan Yalnızoğlu, Serdar Sezer, Dinçkal Tunca, Zakir Alp, Murat Acır, Ramazan Kayıkçı, Behçet Dildirim, Neşe Çakay gibi İstanbul ve Siirt'ten önemli isimler destek veriyor.

SİİRT YENİDEN BİR KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Siirt Valisi Ahmet Aydın, asırlar boyu bilim ve kültür alanında bir merkez olan Siirt'in sanat alanında da adından söz ettirmek istediklerini ifade etti.

Vali Aydın, "Kurduğumuz topluluk, ilimizin sahip olduğu zengin kültürünü yansıtacak. Topluluğumuz, sanat alanında da Siirt'in adından söz ettirecek ve eskiden olduğu gibi Siirt, bir kültür merkezi haline gelecektir" diye konuştu.

29 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Siirt Günleri'nde ilin sahip olduğu değerlerin tanıtımına yönelik çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini ifade eden Vali Aydın, "Valiliğimizin ev sahipliğinde, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarımızın katılımı ile gerçekleştireceğimiz bu önemli etkinliğe, tüm Siirtli hemşerilerimizi davet ediyoruz." şeklinde konuştu.