1-selahattin

Ünlü türkücü Selahattin Alpay, Bâbıâli Sohbetleri'nde yaptığı konuşmada, türkülerin kültür hayatımızda büyük yer tuttuğunu söyledi.

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

Bâbıâli Sohbetleri'nde bu sefer türküler konuşuldu, türküler okundu. Tanınmış sanatçılardan Selahattin Alpay'ın konuk olduğu gece, bir türkü şölenine dönüştü.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'in düzenlediği "Bâbıâli Sohbetleri"nde bu hafta konuk, sevilen sanatçı Selahattin Alpay'dı. Derlediği ve söylediği türkülerle müzikseverlerin gönlünde taht kuran Alpay, türkülerle ilgili duygu ve düşüncelerini dinleyicilerle paylaştı.

Programın açış konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım'ın, Selahattin Alpay ve arkadaşlarının otantik halk müziğinin ve türkülerin yerleşmesinde, benimsenmesinde ve yaygınlaşmasında büyük rolü olduğunu belirterek, "Eğer bugün türkülerimiz gençler tarafından çok seviliyorsa bu güzel gelişmede Selahattin Alpay gibi gerçek sanatkârların etkisi büyüktür. Türküler bizi anlatır, türküler bizim acımız, sevincimiz, hasretimiz, kavuşmamızdır. Dolayısıyla Anadolu'muzun buram buram sevgi kokan türkülerini yeni nesillere tanıtmak ve sevdirmek durumundayız. Türküler bizim öz kültürümüz, medeniyetimizdir." dedi.

Daha sonra söz alan ESKADER yönetim kurulu üyesi yazar Şerif Aydemir, Selahattin Alpay ile köklü dostluğunun hikâyesini anlattı. Aydemir, "Malatya'da Battal Gazi'den İsmet İnönü'ye, Turgut Özal'dan Hamido'ya kadar pek çok ünlü yetişmiştir. Malatya'da uçlar çoktur. Çok uzun insanlar vardır, çok kısalar vardır. Çok zayıflar ve çok şişmanlar vardır. En vatanperverinden en kozmopolitine kadar her çeşit insanla karşılaşabilirsiniz bu şehirde." dedi. Aydemir konuşmasına şöyle devam etti:

"İşte Selahattin Alpay Malatya'nın, Malatyalıların iftihar ettiği bir kişidir. Türküleri ülkemizde ve ülke dışında tanıtmış ve sevdirmiş gerçek bir sanatçıdır. Sadece türkücü değil, derlemecidir. Anadolu'dan sesler, sazlar, renkler getirmiştir. Türkiye, Kazancı Bedih gibi bir üstadı onun sayesinde tanıdı. İlk defa televizyona çıkaran da odur. Merhum sanatçı, Selahattin'in kucağında hayata gözlerini kapatmıştır. Fatih Kısaparmak, Songül Karlı, Reyhan Karaca gibi bir çok sanatçının yetişmesinde büyük emekleri vardır. 

                        "BÜYÜK HALAM BEN DOĞMADAN BENDEN BAHSETMİŞ"

3-selahattin

Konuşmasına başlayan Selahattin Alpay, "Hiçbir ülke yoktur ki, ölüsünü ağıtlarla uğurlasın, askerini türkülerle yolcu etsin. İşte türkülerin bizim hayatımızda böyle etkili bir yeri vardır." dedi. Mahallede ilkokul sıralarında türkülere merak saldığını anlatan Alpay, "İlk okuduğum türkü 'Yeşil ördek gibi daldım göllere' diye başlıyordu." diye konuştu. Selahattin Alpay konuşmasının ilerleyen bölümlerinde şöyle devam etti:

"Babam biraz yaramazmış. Dedem babamdan yana bir gün şikâyetçi olunca 107 yaşında vefat eden büyük halam o zaman dedeme demiş ki: 'Bunun bir oğlu olacak, sesi yedi düvele duyuracak. Oğlunun hatırı için babasına ilişme.' Böyle deyip babamı korumuş, kollamış. Ben doğmadan büyük halam benim sanatçı olacağımı ve türkü söyleyeceğimi hissetmiş. Allah rahmet eylesin."

Selahattin Alpay konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Türkiye'de türkü derleme çalışmalarının yetersizliğinden bahsetti ve "Derlemeler heyecanla, istekle, aşkla yapılmalıdır." dedi.

"Üsküdar'a giden aldı da bir yağmur" türküsünün Orta Asya'dan geldiğini belirten Alpay, "Türküler bizi ifade eder, bizi anlatır. Onlara candan sahip çıkmalıyız." diyerek konuşmasını tamamladı. Alpay, dinleyicilerin sorularına da cevap verdi. 

2-selahattin

Selahattin Alpay, konuşması sırasında zaman zaman sevilen türkülerini seslendirdi. Kalabalık bir dinleyici kitlesinin takip ettiği programda Kosova Üniversitesi'nde okuyan 10 genç de bulundu. Program, Ahmet Yüter'in okuduğu aşr-i şerif ve yaptığı manzum duadan sonra hâtıra fotoğraflarının çekimleri ile son buldu.