3-nal_Bolat_toplants

Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

Gazeteci yazar ve senarist Ünal Bolat, ESKADER'in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'nde Türkülerin topluma kazandırılmasının önemine dair bir konuşma yaptı ve türkülerimizden haberdar olarak yetişecek nesillerin birlik ve beraberlik konusunda daha özenli olacağına dikkat çekti.

Osman_Aziz

Fırat Kızıltuğ

Osman Aziz, Bulgaristan Sofya'da 2002 yılında derleyip, kitaplaştırdığı, Rumeli Türküleri derlemesine bu adı vermiş. Kitabın fotokopisini, kıymetli sanatkâr dostumuz Kadriye Cesur bize ulaştırdı.

Kitabın 7. ve 190. sayfası, Rumeli türkülerine bağlı kaleme alınan yazılar, şiirler, resimlere ayrılmış. "İlk Konumuz Gönül" diyor Osman bey. Malûmunuz, "gönül" kavaramının Türkçe'den başka hiçbir dilde karşılığı yok. Eskilerin deyimiyle mücerret, taze Türkçe ile soyut kelimesi ile ifade edilen "gönül" oralarda elbet bulunmaz.

2-Yaln_etinkaya

Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

ESKADER'in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'nde konuşan müzikolog Yalçın Çetinkaya, "Musikiyi idrak etmek medeniyeti tesis etmenin yollarından biridir." dedi.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) her hafta perşembe günü Timaş Kitapkahve'de düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'ne bu hafta müzikolog yazar Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya konuk oldu. Şair ve yazar Ali Hakkoymaz'ın takdimini gerçekleştirdiği "Kutsal ve Müzik" başlıklı bir konuşma yapan Çetinkaya, Yaradan, yaradılış ve müzik ilişkisine dair İslam musikisi ile Batı-Hıristiyan kökenli müziğin aralarındaki anlayış ve uygulama farklarına yönelik zengin bir sohbet gerçekleştirdi. Dinleyicilerin sonuna dek ilgi ile takip ettiği programda müzik tarihinde bilinmeyenlere dair yolculuğa çıkılırken, beyin fırtınası esti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, âşıklık geleneğinin büyük temsilcilerinden Halk Ozanı Âşık Veysel'i ölümünün 41. Yıl dönümünde Aysun Gültekin konseriyle andı.

Zeytinburnu Belediyesi'nin müzikseverler için oluşturduğu ve her Cumartesi çok özel dinletilere ev sahipliği yapan musiki mekânı Nağmedâr, 8 Mart'ta baba-oğul müzisyenleri ağırladı. Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ud sanatkârı Necati Çelik ve oğlu tanburi Celaleddin Çelik'in icra ettiği "Sazların Nağmeleri" dinletisi müzikseverlere keyifli dakikalar yaşattı.