Bağcılar'da Bağcılar Belediyesi tarafından yaptırılan Çanakkale Zafer Müzesi Açılıyor. Bünyesinde Orijinal Çanakkale savaş materyalleri, 11 adet realistik silikon heykel, diarama resim, Nusret Mayın Gemisi iç bölüm uygulaması, Gelibolu topoğrafyası, dokunmatik Çanakkale Şehitleri ekranı gibi uygulamaları barındıran müzenin İstanbullularca büyük ilgi görmesi bekleniyor. Resim çalışmalarını Sinan Turaman, realistik silikon heykelleri Hakan Temur'un yaptığı müzenin küratörü Mehmet Lütfi Şen.

 

Müze hazırlık çalışmaları sırasında bir sürpriz yaşandı. Orijinal materyaller bölümünde 99 yıl önce savaşta kullanılan bir evrak çantasının iç bölümünde, bir tutam ince örülmüş saç bulundu. Müze hazırlık çalışanlarının yüreklerini burkulduğu bu "an" gibi savaşı hissetmek, şehit ve gazileri anmak, üzerine düşünmek için Çanakkale Zafer Müzesine bekleniyorsunuz.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'nın Müze Kataloğundaki yazısı:

Kıymetli Hemşehrilerim,

Milletlerin hayatlarında önemli dönüm noktaları vardır. Yakın tarihimizin kader anı Çanakkale muharebelerinde milletimiz, büyük bedeller ödeyerek, tarihe altın harflerle yazılacak bir imtihan vermiştir. Çanakkale batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine bütün bir milletin kalbinin attığı yer olmuştur. 99 yıl önce tarihin en donanımlı, çok uluslu ordularına karşı, kıt imkânlarla kazanılmış bu büyük zafer, bu günümüze ve yarınlarımıza ışık tutmalıdır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif'in mısralarında ifade ettiği gibi, şehitlerimiz ve gazilerimiz için yapabileceğimiz her şeyin, onların hatırasına az geleceğinin farkındayız. Ama onların kanlarıyla yazdığı bu büyük zaferden kendimiz için çıkaracağımız büyük dersler var. Nasıl 99 yıl önce bütün bir milletin kalbi Çanakkale'de atmışsa, bu muazzam zaferi kazandıran ruhi atmosfer vatanın her karış toprağında teneffüs edilmelidir.

Bunun için de bu ruhu geleceğe taşımak bugünün büyükleri olarak bizim boynumuzun borcudur. Bu anlamda hep birlikte elimizden gelenin en doğrusunu yapmak durumundayız. Kitaplar, görsel ve sesli yayınlar, simülasyon merkezleri ve belki de en önemlisi halkımızın bu insanlık tarihinin gördüğü en büyük bedellerle kazanılmış zaferi hissedecekleri müzeler yapmalıyız.

Bağcılar Belediyesi olarak İstanbul'a bir Çanakkale Müzesi kazandırma çabalarımızın ardında yatan güç, çocuklarımızı ve gençlerimizi, onlar yaşasın diye canlarını veren atalarına layık nesiller olarak yetiştirebilme sorumluluğumuzdur. Bu sorumluk bilinciyle, Yemen'den Kosova'ya, Bağdat'tan Bosna'ya, Bursa'dan Diyarbakır'a bütün Osmanlı coğrafyasından Çanakkale'ye gelip vatanın yokluk varlık mücadelesinde şehit ya da gazi bütün ecdâdımızı şükranla anıyorum.

Dönemin en büyük donanması, Irresistable (karşı konulmaz), Inflexible (boyun eğmez), Triumph (zafer) gibi isimlerden oluşan savaş gemileriyle saldıran, kesin kazanacağını sanan İtilaf Devletlerine, eldeki dar imkanlarla karşı koymuş, boyun eğdirmiş ve böylece büyük zaferi kazanmış komutanlarımızı, erlerimizi, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

Bu anlamlı projenin gerçekleşmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyor, Çanakkale Müzemizin hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

Lokman ÇAĞIRICI

Belediye Başkanı