Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Müzecilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, "Onbinlerce yıllık tarihin zenginliğine sahip bu topraklarda, sadece 11 varlığın UNESCO listesinde yer alması bir sefalettir" dedi.

Prof. Dr. Çevik, Antalya Kent Müzesince düzenlenen söyleşide "UNESCO Dünya Kültür Emanetleri Listesi ve Antalya Kaleiçi" konusunu ele aldı. Çevik, yaptığı konuşmada, dünyada 160 ülkede 981 doğal veya kültürel varlığın UNESCO'nun koruma listesinde olduğunu söyledi. Türkiye'den sadece 11 anıtın bu listede yeraldığına dikkati çeken

Çevik, UNESCO'nun listesine girmeyi amaçlayan varlıkların yer aldığı listede ise Türkiye'den 41 doğal ve kültürel varlığın bulunduğunu ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın envanterine göre Türkiye'nin 95 bin doğal veya kültürel varlığa sahip olduğuna işaret eden Çevik,

"Onbinlerce yıllık tarihin zenginliğine sahip bu topraklarda, sadece 11 varlığın UNESCO listesinde yer alması bir sefalettir. Bu sahip olduğumuz varlıkların sefaleti değil, o varlıkları koruması gereken yöneticilerin sefaletidir. Türkiye'de son 4 yılda 24 anıtın yedek listeye girdiğini görüyoruz. Bu durum da yöneticilerin artık daha bilinçli olduğunu gösteriyor" dedi. UNESCO'nun listesinde Antalya'dan sadece Xanthos Antik Kenti'nin yer aldığının altını çizen Çevik, şöyle konuştu: "Antalya, klasik arkeoloji ve turizmin başkenti ancak sadece bir değerimiz o listede. Karain Mağarası, Alanya Kalesi, St. Nicholas Kilisesi, Kekova, Termessos Antik Kenti ile tüm Likya Antik Kentleri ve Perge Antik Kenti ise asıl listeye girmeyi bekliyor.

Öncelikle Antalya'da korunması gereken yerlerin bir listesini çıkartmamız gerekiyor. En acil korunması gereken yerden başlamak üzere müdahale ve koruma projeleri hazırlamalıyız. Yani UNESCO'nun yaptığını ulusal ölçekte biz yapmalıyız. Anıtlarımıza sahip çıktığımızı göstermeliyiz." - "Kaleiçi büyük bir mucize" Kaleiçi'nin Antalya için önemli bir değer olduğuna dikkati çeken Çevik, "Bütün vandallık girişimlerine rağmen Kaleiçi iyi korunmuş bir yer. Kaleiçi büyük bir mucize. Bu düzeyde nasıl korunması hayret verici. Bunca yıkıcı girişim, rant darbesi karşısında bugün Kaleiçi'nden eser kalmaması lazımdı" dedi. Çevik, Kaleiçi'nin öncelikli olarak geleneksel yapıya aykırı betonarmelerden arındırılması gerektiğini kaydetti. Kaleiçi'nin en önemli tarihi yapılarından Kesik Minare'nin kentin tarihi kadar eski olduğunu anlatan Çevik, minarenin açık hava müzesi olması gerektiğini vurguladı.

Anadolu Ajansı