Kuruluşunu müzede yapılacak törenle kutluyor. Dünyadaki sayılı basın müzeleri arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi, hizmete girişinin 25. yılını bugün müzede düzenlenecek törenle kutlayacak.

Törene TGC Başkanı Turgay Olcayto ve yönetim kurulu üyeleri de katılacak.

BASIN TARİHİNE YOLCULUK

Tarihi binasında 25 yıldır hizmet veren TGC Basın Müzesi, bir yandan basına emeği geçmiş kişilerin anı eşyalarını, fotoğraflarını, yağlı boya tablolarını, hatta hobilerini sergilerken bir yandan da basın teknolojisi ve teknoloji ile üretilen eserleri bünyesinde barındırmasıyla dünyadaki sayılı müzeler arasında yer alıyor. Müze kütüphanesinde gazeteciler tarafından bağışlanmış 15 bin kitap bulunuyor.

Basın Müzesi, basın teknolojisinin başlangıçtan günümüze değişimini gözler önüne seriyor. Müzede, dönemin çeşitli gravürlerine ve tarihçesine bakılarak Türkiye'deki ilk basım olayı olarak bilinen 1729'da İbrahim Müteferrika'nın kurmuş olduğu matbaanın maketi ve bastığı örnekler, taşbaskı, düz baskı makinesi, rotatif, giyotin ve çeşitli dönemleri yansıtan baskı makineleri yer alıyor.