Dünyanın en büyük imparatorluklarından Hititler başta olmak üzere 8 medeniyet ve 14 bin esere ev sahipliği yapan Çorum Müzesi cepten dünyaya açıldı.

Çorum Valiliği ve Müze Müdürlüğü kentin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası ile müze ve ören yerlerinin dünyaya tanıtılması amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirdi. Ücretsiz olarak ipad ve anroid işletimli cep telefonlarına indirilen "Çorum Museum Collection" adlı uygulamayla tarih meraklıları Çorum'daki müzedeler, tarihi ören yerleri ve müzelerde sergilenen eserleri hem cepten gezme fırsatı bulacak hem de o dönemlerde bu eserlerin nasıl kullanıldığı hakkında çizimler sayesinde anında bilgi edinebilecek.

 

Türkiye'de müzeler bazında ilk olduğu belirtilen uygulamanın kısa sürede yoğun ilgi gördüğü belirtildi. Sadece İngilizce olarak kullanılabilen uygulamayı dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda kişinin kullanmaya başladığı bildirildi.

Müze Müdürü Dr. Önder İpek, Türkiye'de müzeler bazında bir ilk olan uygulama sayesinde Çorum Müzesi'nin cep telefonlarıyla rahat bir şekilde gezilebildiğini söyledi. İpek, uygulama sayesinde gezinin yanı sıra müzedeki eserler hakkında tarih meraklılarının geniş çaplı bilgilendirildiğini kaydetti.

Uygulama hakkında bilgi veren Dr. İpek, "Çorum Müzesi olarak müzenin daha iyi tanıtılmasına yönelik bir çalışma başlattık. Bu uygulama cep telefonları üzerinden Çorum müzesinin gezilmesiydi. Kültür Turizm Bakanlığı'nın izni Çorum Valiliği'nin maddi destekleri ile bu mobil çalışmayı hayata geçirdik" dedi.

Cep telefonları üzerinden ücretsiz şekilde indirilen "Çorum Museum Collection" uygulaması kullanıcılara gezi planı verilerek müze içerisindeki bütün vitrinlerdeki eserler hakkında bilgilendirme yapıldığını anlatan İpek, "Müzedeki eserlerin o dönemlerde nasıl kullanıldı çizimler eşliğinde anlatılıyor. Uygulamada arkeoloji ve etnografya salonlarını iki ayrı şekilde kullandık. Ziyaretçi bu uygulamayı cep telefonuna indirdiği zaman Çorum Müzesi hakkındaki, eser hakkında özellikle Hititler hakkında geniş çaplı bilgi edinebilmekte. Müze ve ören yerlerinin açılış,kapanış saatleri hakkında veriye ulaşabilmekte. Yada buralara nasıl gidileceği noktasında navigasyon sayesinde yol haritasını alabilmekte.

Vitrinlerde gösterilen eserler tamamen o dönemdeki kullanım şekillerine göre verilmiş durumda. Önemli eserler üzerinde bu çalışmayı gerçekleştirdik. Hitit yazı tabletleri hakkında, yada Hitit döneminde kullanılan çiğdem bayramları hakkında, hangi müzikler kullanılmış bunlar hakkında bilgi alınabiliyor. Bununla birlikte Yazılıkaya'da bir ilkbahar şöleninin canlandırılması çizimler eşliğinde Hititler hakkında dokümanlar veriliyor. Türkiye'de müzeler anlamında ilk olarak yapılan bir uygulama Çorum müzesi cep telefonlarıyla rahat bir şekilde gezilebilmekte. Daha çok gezmeden çok eserler üzerinden bilgilendirilmesine yönelik bir çalışma" dedi.

Çalışmasının dünyanın her tarafından kullanabileceği için ilk aşamada İngilizce olarak düşünüldüğünü dile getiren İpek, kullanıcıların Google marketten "Çorum Museum Collection" ya da Iphone telefonlar için Apple Store'den ücretsiz şekilde indirilebileceğini açıkladı.

Çorum Müzesi'ndeki yeniliklerden bir tanesinin de Hitit arabası ile Hititlerin başkentinde sanal gezi olduğunu anlatan İpek, "Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ve Müze tarafından hayata geçirilen "Herkes Müzeye" projesi kapsamında animasyonlar hazırlandı. Bu animasyonlardan birisi Hitit arabası ile Hattuşa'nın sanal gezisi. Hattuşa'da arabayla simülatör yardımıyla 20 dakikalık bir gezi yapılabiliyor. Animasyonlarda o dönemdeki mimari yapı ve yaşam koşulları yer alıyor. Animasyon ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Her gelen ziyaretçi bu araçta Hattuşa'da sanal gezi yapıyor. Ayrıca Alacahöyük müzesi ve o dönemde öler bir kişinin defin töreni animasyon ortamına aktarıldı. Hitit dönemine ait kabartmalı vazoların ziyaretçiler tarafından intereaktif olarak kullanılması için ekranlar yaptırıldı. Bu animasyonlar hem eserler hakkında bilgi alınması hem de ziyaretçilerin müzeyle bütünleşmesi adına çok önemli projeler olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

(İHA)