Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, önceki yıllara kıyasla 2012 yılında ziyaretçi rekoru kırdı.Trakya Üniversitesi'nden alınan bilgiye göre, 2012 yılında 219 bin 576 kişi ziyaret etti.Müzeyi 2010 yılında 147 bin 362, 2011 yılında da 207 bin 452 kişi ziyaret etmişti.

Müze, Sultan II. Bayezid Külliyesi içindeki Darüşşifa bölümünde yer alıyor. Külliye, Fatih Sultan Mehmet'in oğlu ve 8'inci Osmanlı Padişahı Sultan II. Bayezid tarafından yaptırıldı. Sultan II. Bayezid'in Akkirman seferine çıkarken 1484 yılında temelini attığı, yapılar topluluğu 4 yıl kadar süre içinde bitirilerek hizmete açıldı.

Uzun yıllar boyunca hastalara şifa dağıtan bu şifahane, 1850'li yıllarda, sadece ruh hastalarının tecrit edildiği bakımsız bir kurum haline gelmiştir. Bina bir yandan bakımsızlıktan, diğer yandan yatağı dolan Tunca Nehri'nin taşkınları sonucu büyük zararlar görmüştü. 

1875 yılında Edirne'yi ziyaret eden Safvet Paşa, külliyeye de uğramış ve buradaki içler acısı durumu görüp, sadrazama rapor etmiştir. Hemen ardından patlayan 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında Edirne işgal edilince, buradaki hastalar İstanbul'a gönderilmiştir. Bunun üzerine İstanbul'dan Edirne Valiliğine bir emir gönderilerek, İstanbul'da bu tür hastalar için yer kalmadığı belirtilmiş ve şifahanenin onarılarak tekrar kullanıma açılması istenmiştir. Bunun üzerine 1896 yılında onarım görmüş ve ruh hastalarının tecrit ve tedavilerinde bir süre daha kullanılmıştır. 1910 yılında Alman mimar Cornalius tarafından bir onarımı daha gerçekleştirilmiştir. 

1997 yılından bu yana TÜ tarafından müze olarak kullanılan yapı, Türkiye'nin bu şekilde düzenlenen tek sağlık müzesi olma özelliğini taşıyor.