Bağcılar'da Bağcılar Belediyesi tarafından yaptırılan Çanakkale Zafer Müzesi Açılıyor. Bünyesinde Orijinal Çanakkale savaş materyalleri, 11 adet realistik silikon heykel, diarama resim, Nusret Mayın Gemisi iç bölüm uygulaması, Gelibolu topoğrafyası, dokunmatik Çanakkale Şehitleri ekranı gibi uygulamaları barındıran müzenin İstanbullularca büyük ilgi görmesi bekleniyor. Resim çalışmalarını Sinan Turaman, realistik silikon heykelleri Hakan Temur'un yaptığı müzenin küratörü Mehmet Lütfi Şen.

Yahya_Kemal_Muzesi

Bu yıl büyük şairimiz Yahya Kemâl Beyatlı'nın doğumunun 130. yılı. İstanbul Fetih Cemiyeti'nde bulunan yahyâ Kemâl Müzesi ilgi görüyor. Müze, hafta içi hergün 10.00-16.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyâret edilebiliyor. Özellikle İstanbul'da görev yapan lise edebiyat öğretmenlerinin öğrencileriyle birlikte müzeyi ziyaret etmesi ve aziz edibimizi daha yakından tanımalarında fayda var. Müzede, Beyatlı'nın mektupları,

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Adana Müze Müdürlüğü ile yürüttüğü çalışmalara Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Fatih Gülşen bilimsel danışmanlık yapıyor.Kazı çalışmalarına kısa bir süre önce başlanmasına karşın ortaya çıkan buluntuların çokluğu, höyük de kazının başlamasının ne kadar isabetli bir girişim olduğunu ortaya koyuyor.

 

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Müzecilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, "Onbinlerce yıllık tarihin zenginliğine sahip bu topraklarda, sadece 11 varlığın UNESCO listesinde yer alması bir sefalettir" dedi.

Prof. Dr. Çevik, Antalya Kent Müzesince düzenlenen söyleşide "UNESCO Dünya Kültür Emanetleri Listesi ve Antalya Kaleiçi" konusunu ele aldı. Çevik, yaptığı konuşmada, dünyada 160 ülkede 981 doğal veya kültürel varlığın UNESCO'nun koruma listesinde olduğunu söyledi. Türkiye'den sadece 11 anıtın bu listede yeraldığına dikkati çeken

bursa_panoramik

Bursa'nın fethini ve Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemini yansıtacak dünyanın ikinci tam panoramik müzesi 'Panorama Bursa 1326 Müzesi"nin temeli Kasım ayında atılacak. Senaryoları yazılan ve çalışmaları yapılan panoramik müze ziyaretçilerine tarih içinde 3 boyutlu bir seyahat sunacak.

Osmangazi Belediyesi tarafından Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi desteği ile hazırlanan proje, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, projenin baş danışmanlığını tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın yaptığı ifade etti. Fetih ile birlikte kuruluş dönemini de yansıtacak müzenin çok büyük bir çalışma olduğunu dile getiren Dündar, ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş kriterler çerçevesinde doğaya saygılı bir bina olarak tasarlandığını kaydetti. Panorama Bursa, dairevi kubbesi ile ziyaretçileri içine alacak, özellikle öğrencilerin ziyaret edeceği bir eğitim merkezi olacak.