1_eyban 

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Lütfi Şeyban, Sakarya"da bulunan Osmanlı"dan kalma mezar taşlarının korunamadığını, yağmacılar tarafından yok edildiğini söyledi. 

İl Özel İdaresi Kütüphanesi ve Sakarya Kültür Müdürlüğü tarafından Özel İdare Kütüphanesi"nde düzenlenen söyleyişide konuşan Şeyban, mezarlıkları yok etmenin, nüfus kayıtlarını silmek anlamına geleceğini belirtti.

Sakarya"daki Osmanlı mezar taşlarının, bulundukları mahalde korunamadığını ve tarih yağmacılarının elinde yok olup gittiğini vurgulayan Şebyan, şöyle konuştu:

"Yok olan mezarlarla birlikte, bu coğrafyada yaşayanlar ve yaşananlar hakkında en sahih bilgilerin de uçup gittiğini anlamak ve yeni nesillere anlatmak zorundayız. Osmanlı mezarları taranmalı ve bilimsel bir envanter çalışmasıyla kayda geçirilip arşivlenmelidir. Bu, henüz yapılmış değildir. Bu başarıldığı takdirde, ulaşılacak bilginin büyüklüğünü ve zenginliğini tahmin etmek bile zordur."

Bir kültürün tarihini mezarlıklardan yola çıkarak yazmanın mümkün olduğunu anlatan Şeyban, kültürel mirasın milletlerin hafızası olduğunu kaydetti. Hafızalarını kaybeden milletlerin şahsiyetlerini, geçmişle bağlarını, kısacası kimliklerini kaybedeceğini dile getiren Şebyan, "Mezar taşları ve mezarlıklarımız, geçmişimizle kurduğumuz köprünün en önemli ayaklarından birini meydana getirir." diye konuştu.

(CİHAN)