mezartas

Definecilerin yeni gözdesi haline gelen Eyüp Sultan'da mezarlıklar talan ediliyor. Geçtiğimiz gün bunlara bir yenisi daha eklendi. Hem de Eyüp Sultan türbesine 5 metre mesafedeki Mehmed İsmail Efendi'ye ait olduğu anlaşılan mezar...

Timuçin Mercanoğlu

Eyüp Sultan türbesine 5 metre, Mihrişah Valide Sultan türbesine 3 metre mesafede olan mevalayı azamdan Üsküdari Mehmed İsmail Efendi'ye ait olan mezar, defineciler tarafından talan edildi. Mezar yaklaşık 1 buçuk metre derinliğinde eşilmiş. İçerisinde ise sadece kemik parçacıkları görülüyor. Definecilerin herhangi değerli bir gömüye ulaşıp ulaşmadıkları ise bilinmiyor. Her gün on binlerce kişinin ziyarete geldiği Eyüp Sultan'da, definecilerin mezarlığı rahatça eşebilmeleri güvenlik zafiyeti ile ilgili soru işaretleri doğuruyor. Tüm bunlara rağmen olayla ilgili bir soruşturma ne yazık ki başlatılmış değil. Bundan iki yıl önce bir benzer olay daha yaşanmıştı. Eyüp Polis Karakolu'na 20 metre mesafede bulunan hazirede, İbrahim Paşa'nın 410 yıllık lahit türü mezarı tahrip edilmişti.

Defineciler boşa uğraşıyor, gömü olmaz

Türk mezar taşlarıyla ilgili araştırmalar yapan yazar Nidayi Sevim, Müslüman mezarlıklarında gömü olmayacağını söyledi. Sevim, "Müslüman mezarlığında gömü olmaz. İslam inancı ve geleneklerimize göre mezarda insanın yanında götüreceği tek şey vardır. O da 2-3 metrelik bez parçası olan kefendir." Türkiye'nin dört bir yanından binlerce ziyaretçinin akın ettiği Eyüp Mezarlığı'nda yaşanan talihsiz olayla dikkat çeken Sevim, "Bir millet tarihine, kültürüne, sanatına, geçmişine bu kadar mı yabancı, bu kadar mı düşman olabilir. Bu alanların sorumluluğu üzerinde olan kurumlar, buradaki tarihi değerin farkına varamadıktan sonra definecilere söyleyecek pek fazla sözümüz yok" diye konuştu.