Suudi Arabistanda tarihi mezarlıklarda yer alan ve 20. yüzyılın başında tahrip edilen mezar taşlarının bir kısmı ABDde ortaya çıktı.

.Washington DC'de, Arthur M. Sackler Gallery'de açılan "Arabistan'ın Yolları" isimli sergide Kâbe kapısı da bulunuyor.Arap Yarımadasının arkeolojik zenginlikleri yıllar sonra ortaya çıktı.

ertugrul-sehitligine-japon-saygisi

16 Eylül 1890 tarihinde Kuşimoto Adası açıklarında kayalıklara çarparak batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan 550 denizcinin mezarlarının Belediye Başkanı Katsuma Taşima'nın bizzat temizlik yaptığı ve dua ettiği ortaya çıktı.

1_macar

Bugün mirasları üzerinde oturduğumuz ceddimizin, Eyüp Sultan'da, Edirnekapı"da, Zeytinburnu"nda...  mezar taşları perişan...  

Osmanlı Devletinin Son Budin Beylerbeyi, meşhur Budin kahramanı Abdurrahman Abdi Paşa idi. Abdurrahman Abdi Paşa'nın 

1_balkanlar

Bosna"ya acil destek şart! 

İnsan Hakları Aktivisti-Yazar Osman Atalay, Yeni Şafak Gazetesi'nde yayınlanan yazısında, dikkatleri Balkanlar yeniden yapılanırken bölgenin mazlum ve mahzun çoğunluğu, Boşnak Müslümanları"nın yalnızlığına çare bulma bahsine çekmiş:

Mezarlıklar ve gömme görenekleri sosyo-kültürel incelemelerde sosyal bilim adamlarına önemli bilgiler vermektedir. Çünkü bir kültürün en muhafazakar ve sert yanını doğum, evlilik ve ölüm gibi geleneksel

1_kazak

  1_azer

Dr. Mustafa Ünal*

Tarihi Azerbaycan toprakları, kuzeyde Kafkas dağlarından güneyde İran"ın kuzeybatısındaki Doğu ve Batı Azerbaycan Eyaletlerine kadar uzanır. Azerbaycan Cumhuriyeti ise, doğuda Hazar Denizi, güneyde İran, batıda Ermenistan ve kuzeyde Gürcistan arasında bulunan topraklar üzerinde kurulmuştur. Buna

 

 1_bosna

90"lı yılların genç şehitleri ile tarihin belgesi gibi duran Osmanlı mezarlığının arasından küçük bir yol geçiyor. Şehitler ve gaziler, dünyada ve ahirette birbirlerine çok yakın.