Karakoyunlu Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz, kaymakamlık olarak hazırladıkları "Tarihi Mezar Taşları Dile Geliyor" Projesinin kabul edildiğini söyledi.

Ersöz, yaptığı açıklamada, Karakoyunlu Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan ve Serhat Kalkınma Ajansı'na (SERKA) sunulan projenin kabul edilmesinin kendisini mutlu ettiğini belirterek, söz konusu projeyle kentteki tarihi mezar taşlarını turizme kazandıracaklarını ifade etti.

.

GİRESUN'UN Görele İlçesi'ne bağlı Aralıköz Köyü'nün tarihi mezarlığında yaşananlar yağmacılığın mezarlıklara kadar indiğini ortaya koydu. 30 civarındaki tarihi mezar taşı kaçırılarak satıldı. Muhtarlığın girişimleri sonucu bazı mezar taşları geri getirilirken, tarihi taşlar mezarlığın bir köşesine saklandı.

abdulhak_sinasi_hisar3

Vefatının 50. yılında Abdülhak Şinasi Hisar için anma programı düzenleyen ESKADER yöneticileri, Merkezefendi Mezarlığı'ndaki yazarın kabrini de ziyaret etti. Büyük yazarın mezarı, ne yazık perişan vaziyette bulunuyor. 

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

Türk edebiyatının en değerli isimlerinden hikâyeci, romancı Abdülhak Şinasi Hisar, vefatının 50. yılında ESKADER tarafından hatırlanırken, Merkezefendi Mezarlığı'ndaki kabri ise içler acısı durumda bulunuyor.

foto

Yavuz Sultan Selim'in vasiyeti üzere, yıkanmadan günümüze kadar muhafaza edilen kaftana çamur sıçratan at İbni Kemal isimli büyük âlimin idi.

Mısır seferinden dönerken İbni Kemal'in atının ayağından sıçrayan çamur Yavuz Selim Han'ın kaftanına sıçrayınca, hazret çok mahcup olur ve ne diyeceğini şaşırır. Bu hali gören Padişah "Âlimin atının ayağından sıçrayan çamur, bize medar-ı ziynettir. Öldüğüm zaman bu kaftanı böylece sandukamın üstüne koysunlar" diyerek hocasını yüceltir. Vasiyeti üzere bu kaftan bugüne kadar yıkanmadan muhafaza edilmiştir.

Tarihin parmak izleri: Mezar taşları         

Birer sanat eseri gibi duran mezar taşlarındaki bütün o şekiller ne manaya geliyordu? Yazısını okumaksızın, bir mezar taşına bakarak neleri öğrenebiliriz? Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi'nin Şubat sayısında, Melahat Şen Zambak'ın yazısında mezar taşlarının ne anlama geldiğini tarihin izlerini anlatmış.

Yanlarından usulca geçerken, üzerlerindeki yazı ve şekillerin ne manaya geldiğini zihnimizden çarçabuk geçirdiğimiz ve sair zamanlarda tamamen yabancısı olduğumuz mezar taşları, tarihin parmak izleridirler. Bu izler bizi bir âlimin, yüksek dereceli bir devlet adamının veya belki orta rütbeli bir kâtibin, genç bir hanımın, küçücük yaşta vefat etmiş bir çocuğun hayat hikâyesine götürür. Makam ve mevki ne olursa olsun gidilecek yerin değişmediği bu satıhta değişen şey, mezar taşlarına olan yabancılaşma, ilgisizlik ve giderek artan köhneleşmişlikten başka bir şey değildir.

Osmanlı Medeniyeti ile alakalı çalışmalarıyla tanınan yazar Nidayi Sevim, geçtiğimiz günlerde çıkardığı "Osmanlı Mezar Taşlarında Manzum Metinler" adıyla son çıkardığı kitabında Osmanlı mezar taşlarını inceliyor.

Kocaaeli-1

Gebze Belediyesi'nde bir tarihsel sorumluluk çalışması daha...

Osman Yılmaz mezarlığında bulunan ve harap vaziyette olan şehit-gazi kabirlerini restore eden Gebze Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yeni bir çalışmaya daha imza attı.  Tarihin bir anlamda sessiz tanıkları olan mezar taşları, merkez mezarlığında toplanarak tercüme edildi.