4-Nidayi_Sevim_1

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen "Bâbıâli Sohbetleri" yaz aylarında da devam ediyor. Dün akşamki toplantının konuşmacısı araştırmacı yazar Nidayi Sevim'di. "Yer Gök Medeniyet" başlıklı toplantıda konuşan Nidayi Sevim, konuyla ilgili çalışmalarını anlattı, mezartaşlarının medeniyetimizin işaret taşları ve sessiz tanıkları olduğunu söyledi.

 

ESKADER Başkanı Şerif Aydemir'in açış konuşmasından sonra Serdar Üstündağ toplantıyı sundu. Üstündağ, toplantının başında Nidayi Sevim'in hayat hikâyesini ve çalışmalarını dile getirdi. Nidayi Sevim, soru ve cevaplarla gelişen sohbette, mezartaşları, sadaka taşları ve diğer tarihî eserlerle olan ilgisinin nasıl başladığını anlattı. "Kültür sanat cephesinde çalışmalarımız yoğun olmalı" diyen Nidayi Sevim, "İşyerim Beyoğlu'nda, evim Eyüp Sultan mezarlığının üst tarafında. Her gün işe gidip gelirken mezarlığın içinden geçerim. Bu ahiret âlemini temaşa etmek beni çok mutlu ediyor, bana huzur veriyor ve tefekküre sevk ediyor." dedi.

İŞE DİLEKÇE YAZARAK BAŞLADIM

Medeniyet odaklı dört kitabı kaleme alan Nidayi Sevim, "Bu çalışmalara önce yetkililere dilekçe yazarak başladım. Yavaş yavaş dostların teşvikleriyle yazı yazmaya başladım. Sonra bu kitaplar ortaya çıktı. Bu çalışmalarda bilhassa ESKADER çevresindeki yazar dostlarımın, ağabeylerimin çok katkısı, teşviki ve desteği oldu. Kendilerine müteşekkirim. ESKADER ile buluştuktan sonra kalemimin açıldığını söyleyebilirim. Derneğin kurucuları ve mensupları her zaman yanımda oldular." dedi.

Kültür sanat dünyasında rahmetli Mualla Öner ve Olcay Yazıcı ile birlikte Şerif Aydemir, Bestami Yazgan, Y usuf Dursun, Dr. Mehmet Emin ve Mehmet Nuri Yardım gibi kültür sanat adamlarından istifade ettiğini hatırlatan Sevim, "Bizim Selçuklu ile gelişen, Osmanlı ile zirveye çıkan büyük bir medeniyetimiz var. O medeniyet camiye, çeşmeye, medreseye, mezartaşına, sadaka taşına yansımıştır. Dolayısıyla bu eserlere sahip çıkmak medeniyetimize sahip çıkmak demektir." diye konuşmasına devam etti. Mezartaşlarını okumanın unutkanlığa sebep olduğu şeklindeki iddianın asılsız olduğunu ifade eden Nidayi Sevim, konuşmasına şöyle devam etti: "Ben yıllardan beri binlerce mezartaşını okudum. Hâfızam hiç de zayıflamadı, aksine daha da kuvvetlendi. Bu soruya Dursun Gürlek gibi şöyle nükteli bir cevap vereyim: 'Evet mezartaşları unutkanlık yapar, ama dünyayı unutturur, ahreti hatırlatır."

Mezartaşlarının şekilleri, bakımı ve envanterinin çıkarılması konusunda ayrıntılı bilgi veren Nidayi Sevim'in sohbeti, yaklaşık iki saat boyunca büyük bir dikkat ve heyecanla takip edildi. Dinleyicilerin bir kısmı da konuyla ilgili olarak sorular yönelttiler ve bilgileriyle katkılarda bulundular. Sohbet toplantısı hâtıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

MEDENİYET ÂŞIĞI BİR ARAŞTIRMACI

Asıl mesleği matbaacılık olmasına rağmen bir arkeolog gibi medeniyetimizin izlerini süren ve bir çok önemli çalışma yapan Nidayi Sevim, 1967 yılında Erzincan'ın Kemah ilçesi, Bozoğlak Nahiyesi'nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini köyünde tamamladı 1979 yılında İstanbul Beyoğlu'nda Babasına ait çay ocağında iş hayatına başladı. 1987 yılına kadar çeşitli firmalarda satış temsilciliği yaptı. Askerlik dönüşü 1989 yılında aile şirketleri olan Basımevi'nin yönetimine katıldı. Halen bu şirkette yönetim kurulu üyeliği aktif olarak devam etmektedir. Medeniyetimizin tapu senetleri, tarihi eserlerimiz ve kitabelerine olan ilgisinden dolayı özel olarak Arapça ve Osmanlıca eğitimi aldı. İkamet ettiği mezarlıkları ile ünlü Eyüp Sultan'da Osmanlı mezar taşlarını okuma programlarına devam etti ve Osmanlı mezar taşları üzerine araştırmalara başladı. Osmanlı mezar taşları, mezar kültürümüz ve mezarlıklarımızın problemlerini geniş kitlelere aktarmak üzere, "mezartaslari.com" isimli internet sitesini kurarak, genel koordinatörlüğünü üstlendi. Eyüp Sultan'da Osmanlı mezar taşları ve mezar kültürümüzü konu edinen Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları isimli eseri, mayıs 2007'de yayımlandı. Daha sonra Medeniyetimizde Toplumsal Dayanışma ve Sadaka Taşları ile Osmanlı Mezar Taşlarında Manzum Dualar isimli eserleri yayımlandı. Bugünlerde de Akıl Fikir Yayınları arasında Yer Gök Medeniyet isimli eseri neşredildi. Osmanlı mezar taşları ile ilgili çeşitli televizyon programlarına misafir ve konuşmacı olarak katılan Sevim'in, gazete ve dergilerde röportajları yayımlandı. Eyüp Sultan Gönüllüleri Platformu'nda gönüllü hizmetlerinin yanı sıra Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) kurucu yönetim kurulu üyeliği ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) üyeliği de bulunan yazarın camii, çeşme, türbe, hazire gibi tarihî eserlerimizin ihya edilmesi ile ilgili birçok teşebbüsü bulunuyor. Nidayi Sevim, evli ve üç çocuk babasıdır.

5-Nidayi_Sevim_toplants_1