1_ibretlik 

Habertürk Gazetesinden Esra Boğazlıyan, gazetenin 23 Ekim 2010 tarihli cumartesi ekinde "Küçüksu cayır cayır yanıyor" başlıklı yazısının büyük bir bölümünü Eyüp Sultan ve tarihi mezarlıklarına ayırmış. Geçtiğimiz yılda Eyüp mezarlığının durumu ile ilgili bir haber yazısına imza atan Boğazlıyan, Eyüp mezarlıklarının yürek yakan manzarasını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Gazetenin Eyüpsultan mezarlıkları ile ilgili yazısı:

"Tarihi mezarlıktan yürek sızlatan manzara..."
EVET... Eyüp Sultan Camii"nin bahçesi, kısa bir süre sonra yepyeni bir görünüme kavuşacak. Ne var ki caminin çevresindeki mezarlık içler acısı bir halde... Özellikle, Haliç ile cami arasında kalan Cülus Yolu"ndaki mezarlığın öyle bir görüntüsü var ki insanın yüreğini sızlatıyor.
Tarihi mezarların taşları yerlerinden çıkmış, çoğu kırılmış, ortalara saçılmış, mezar yerleri belirsiz bir hale gelmiş durumda.
TAŞLAR PARAMPARŞA
Eyüplülerin söylediğine bakılırsa, parçalanmış mezar taşları, bir süredir öylece duruyor, kimse de bu vahim tabloyla ilgilenmiyor. Bu sayfaların takipçilerinin hatırlayacağı üzere, geçtiğimiz yıl, Eyüp"teki tarihi mezarların bakımsız bırakıldığını yazmış, yetkilileri göreve çağırmıştık. Ancak duyarsızlık devam etti, sonunda da mezar taşları paramparça oldu. Tabii bu manzara da Eyüplüleri feryat ettirdi. Bakın, Acil Şikayet Hattı"na başvuran çevre sakinleri neler neler anlattı:
KİMSE GÖRMÜYOR MU?
"Bu kadar tarihi bir mekanla, önemli zatların yattığı bir mezarlıkla kimsenin ilgilenmemesi akıl alır gibi değil. Biz bu taşların parçalanmış, ortalığa yayılmış halini gördükçe çok üzülüyoruz. Gelin görün ki yetkililerin umurunda bile değil. Üstelik mezarlığın olduğu bölümde, turist kafileleri geziyor. Mezar taşlarının bu hali onların da dikkatini çekiyor.
Doğal olarak bu görüntüye bir anlam veremiyorlar. Caminin bahçesi, sonunda yenilenmeye başladı, peki ya bu mezarlık ne olacak? Belediye yetkilileri mezarlığı da düzenlese, kırık taşlar yenilense, insanın içini burkan bu görüntü ortadan kalksa ne olur!"

 

http://www.haberturk.com/yazarlar/564245-kucuksu-cayir-cayir-yaniyor