1_kocaeli

Kocaeli"nde tarihi Yumurtacı Medresesi"nin haziresinde 17. yüzyıla ait mezar taşları bulundu.Yapılan çalışmalarda bulunan mezar taşlarının mescitte görev yapmış imam, müezzin ve bunların yakınlarına ait mezar taşları olduğu tespit edildi.

Yapılan 2 yıllık çalışma sonucunda kentin en eski mescitlerinden biri olan İzmit Hacı Hasan Mahallesi"ndeki Yumurtacı Mescidi haziresinde eski mezar taşları gün yüzüne çıkarıldı. Bu mezar taşlarının mescitte görev yapmış imam, müezzin ve bunların yakınlarına ait mezar taşları olduğu tespit edildi.

Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü"nün 2 yıllık çalışması meyvelerini verdi. 17. yüzyılın günümüze kadar varlığını koruyan tarihi yapılarından Yumurtacı Mescidi"nin haziresinde (dinsel yapıların yanında yer alan etrafı çevrili mezarlık) yapılan çalışmada eski mezar taşları bulundu.

Hazire duvarında yer alan Osmanlı dönemi mezar taşları, uzmanların denetiminde duvar içerisinden çıkarıldı. Mezar taşlarının önümüzdeki günlerde temizliği, bakım, onarım ve tümlemesi ile konservasyonu yapılarak mescit haziresindeki yerlerine konulması planlanıyor. Ayrıca, mezar taşlarının üzerindeki Osmanlıca yazılar da okunarak mezarların yanına bilgi panoları halinde konulacak. Bu çalışma ile de özellikle İzmit"in önemli bir mahallesi olan Hacı Hasan Mahallesi ile ilgili bir çok bilinmeyen tarihi gerçek ortaya çıkmış olacak.

www.samanyoluhaber.com