1_vakit_logo2

"Kültürümüzün, sanatımızın ve medeniyetimizin en önemli unsurlarından olan mezar taşlarına artık sahip çıkılıyor. Köşk'ten İstanbul Valiliği'ne gönderilen mektupta; İstanbul'un Eyüp İlçesindeki tarihî mezar taşlarına sahip çıkılması istendi.

 

 

Restorasyon çalışması yılan hikâyesine dönen tarihî Eyüp Sultan mezarlıklarında sevindirici bir gelişme yaşandı. İçler acısı vaziyette bulunan tarihî Eyüp Sultan mezar taşları ile ilgili olarak Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Yönetim Kurulu Üyesi Nidayi Sevim'in ısrarla meselenin üzerinde durması sonuç buldu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaşanan durumla ilgili gereğini yaptı.

GÜL'DEN HASSASİYET

Mezar taşlarının yıllardan beri harap olmasından dolayı birçok duyarlı vatandaş ve sivil toplum örgütü tarihî mezarlıkların sorunlarını dile getirdi. Bu çerçevede makaleler yazılıp, kitaplar yayımlanırken, röportajlar hazırlandı ve belgeseller çekildi. Hatta internet siteleri bile kuruldu. Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi ilgili bütün resmî kurumlarla yazışmalarda bulunuldu. Ancak koordinasyon eksikliği, meselenin öneminin anlaşılmaması ve ağır işleyen bürokrasi gibi nedenlerle şimdiye kadar bir türlü sonuç alınamadı.

ESKADER üyesi Nidayi Sevim, son çare olarak Eyüp Sultan haziresinin durumu ile ilgili bir dilekçe ile basında çıkan haberler, fotoğraflar ve daha önce ilgili kurumlarla yapılan yazışmaları içeren bir dosyayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ulaştırdı. Cumhurbaşkanlığı makamı, sunulan dosyayı gerekli araştırma yapılarak yasal gereğinin yapılması için İstanbul Valiliği'ne yazı yazdı. Valilik ise talimatın gereğini yapmak üzere yazıyı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Eyüp Kaymakamlığı, İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne göndererek gereğinin yerine getirilmesini istedi. 

Vakit