4-Nidayi_Sevim_1

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen "Bâbıâli Sohbetleri" yaz aylarında da devam ediyor. Dün akşamki toplantının konuşmacısı araştırmacı yazar Nidayi Sevim'di. "Yer Gök Medeniyet" başlıklı toplantıda konuşan Nidayi Sevim, konuyla ilgili çalışmalarını anlattı, mezartaşlarının medeniyetimizin işaret taşları ve sessiz tanıkları olduğunu söyledi.

1-peyami_safaicin_m.niyazi

Mehmet Nuri Yardım

Sizi bilmem ama ben mezarlıkları çok seviyorum. Çünkü günlük telâştan, gündelik meşguliyetlerden ve kıylu kal arasında bunalan insanı zihin dağınıklığından kurtarıp biraz daha ebedî mevzulara daldırdığı için severim.

 

Bilirsiniz Cahiliye döneminde kendi kabilelerine mensup olan ölüleri sayan Kureyşlilere Hazreti Peygamber önce mezarlık ziyaretlerini yasaklamış, ancak daha sonra İslâmiyet’in yayılmasının ardından ölümü hatırlattığı ve ibret alınmaya vesile olduğu için serbest bırakılmıştır. Demek ki kabristanlara övünmek için, gururlanmak için değil, ders çıkarmak, ibret almak ve hisse kapmak için gidilmelidir

mezar_ta

Nidayi Sevim

Medeniyetin sessiz tanıkları sessizce yok ediliyor. 

Osmanlı mezar taşlarıyla ilgili ülkemizdeki en detaylı çalışmalardan olan 'Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları', kitabının müellifi Araştırmacı-Yazar Nidayi Sevim, "önce Osmanlıca okumayı unuttuk. Sonra dedemizin mezarının yerini bulamadık. Şimdi de bizlere miras kalan o güzel mezar taşları sessizce tahrif ediliyor" dedi

1_define

Bir millet tarihine, kültürüne, sanatına, geçmişine bu kadar mı yabancı, bu kadar mı düşman olur?..

Ceddimiz Osmanlı insanı son derece önemli sevgi ve saygı odağı hâline getirmiş, bunun olumlu yansımaları olarak da, kültür, tefekkür ve medeniyet tarihine yeni yöntem, vasıta, kurum ve kuruluşlar armağan etmiştir.

1_ibretlik 

Habertürk Gazetesinden Esra Boğazlıyan, gazetenin 23 Ekim 2010 tarihli cumartesi ekinde "Küçüksu cayır cayır yanıyor" başlıklı yazısının büyük bir bölümünü Eyüp Sultan ve tarihi mezarlıklarına ayırmış. Geçtiğimiz yılda Eyüp mezarlığının durumu ile ilgili bir haber yazısına imza atan Boğazlıyan, Eyüp mezarlıklarının yürek yakan manzarasını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

1_kocaeli

Kocaeli"nde tarihi Yumurtacı Medresesi"nin haziresinde 17. yüzyıla ait mezar taşları bulundu.Yapılan çalışmalarda bulunan mezar taşlarının mescitte görev yapmış imam, müezzin ve bunların yakınlarına ait mezar taşları olduğu tespit edildi.

1_foto_iatifhoca

İskilipli Atıf Hoca"nın kemikleri, mezarın defnedildiği yeri bilen ve defin esnasında orada görgü şahidi olan kişinin yakını tarafından gösterildi Ankara Mamak semti eski kabristanında (şimdiki ismi Şafaktepe Parkı) bulunan kemikler Atıf Hoca"nın Ankara"ya 250 km mesafedeki memleketi İskilip"e defnedildi. Bilindiği gibi büyük Allah dostu İskilipli Atıf Hoca,