Satrancname-2_1

Hint’li hakîm Nâsır Dühr, satrancı icadetti. Beyin savaşı mahiyeti taşıyan bu oyunu, Talmend Şah’a öğretti. Şah, çok memnun kaldı. Nâsır Dühr’ü mükâfatlandırmak istedi.

- Dile benden ne dilersin?

- Devletlûm, hazînedârınıza emir buyurun birinci hâneye bir buğday, ikinci hâneye iki misli, yani iki buğday, üçüncü hâneye dört, dördüncü hâneye sekiz buğday koysunlar.

Birinci sıraya on, ikinciye yirmi, üçüncüye kırk derken sekizinci hânenin hesabı, bin iki yüz seksen çuval ediyordu ki, bu da, devletin yıllık saray zahiresi tutarı demekti.  Yanlış bir şey yoktu. Bu usul takib edilerek hesap yürütülürse, beşinci sıranın sonunda, altı milyon dört yüz yedi bin altı yüz seksen çuval buğday gerekiyordu. Zahire emini defterdara, defterdar, hazinedara haznedar şaha arzetmeyi yeğ tuttu:

4-mge_Dergisi_kapak

Edebiyat dünyasına ve edebiyat iklimine yeni bir hava katmak adına İmge Dergisi artık sizlerle. İmge Dergisi üç aylık bir edebiyat mecmuası. Özgün bir imge adıyla ilk sayısını çıkaran İmge Dergisi eskisiyle, yenisiyle, diliyle edebiyatın tüm kollarına yer vermeye çalışıyor. Derginin 1.sayısı 32 sayfadan oluşuyor ve ilk sayıda Yavuz Bülent Bakilerle Türkçe üzerine bir röportaj bulunuyor. Bunun yanında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı araştırma görevlisi Fatih Odunkıran'ın "Osmanlı Şairlerinin Gözünden Diş Kirası Yahut Güzellerden Latif Bir Buse Ricası" adlı yazısı Klasik Edebiyatın inceliklerini gözler önüne seriyor. Dergide bunların yanında eski harflerle yazılmış Fuzuli'ye ait beyitler, çeşit çeşit hikâyeler, şiirler, Erdem Bayazıt'ın biyografisi ve "Kar Altında Hüzün Denemesi "adlı şiiri, Salih Samet Gür'ün hazırlamış olduğu "19.yy ve Yeni Türk Edebiyatı" adlı yazısı, Ahmet Özkan'ın GabrielGarcíaMárquez'in Kırmızı Pazartesi adlı kitabına yönelik tahlilleri ve son olarak da yeni çıkan kitaplar İmge Dergisi'nin 1.sayısında okura sunuluyor.

İmge Dergisi şimdilerde 2.sayı için yoğun bir çalışma temposu içerisinde. Edebiyata dair yazılarla sizlerde burada yer almak isterseniz 15 Şubat'a kadar Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine bekliyoruz.

1.sayımıza şimdilik İstanbul ve Ankara'daki kitap evlerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul: Taksim Mephisto Kitabevi, Taksim Ana Kitabevi, Fatih Ağaç Kitabevi

Ankara: Kurtuba Kitap Kafe, Mekan Kıraat evi, Siham Kitap Kafe, Kalem Sanat Kitabevi, İhtiyar Kitabevi

ihsan_k_On_Ulkeden_Gezi_zlenimleri

Almanya - Fransa - İran - Türkmenistan - Kıbrıs - Makedonya

Arnavutluk - Belçika - Lüksemburg - Hollanda

5-ilk_kitaplar

Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

İlk kitabıyla okurlarına merhaba diyen genç kalemler, ESKADER'in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'nde buluştu. Programda yirmiye yakın şair ve yazar, kitaplarının meydana geliş süreci beraberinde yaşadıkları heyecanı dinleyenlerle paylaştılar.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) her hafta Cağaloğlu'ndaki Timaş Kitapkahve'de düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri'nde bu hafta ilk kitaplarını yayımlayan genç yazarlar ve kitapları "İlk Kitaplar İlk Heyecanlar" başlıklı bir programla buluştu. Kalabalık bir konuşmacı ve dinleyici topluluğunun iştirak ettiği ve takdimini ESKADER Kurucu Başkanı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım'ın gerçekleştirdiği toplantıda sırayla; Bekir Tuncer (Çakı Çakmak Ayna Tarak), Bünyamin Demirci (Kelebeğe Tapan Adam), Eda Tezcan (Kız Kulesi'nden Galata'ya Mektuplar), Elif Sönmezışık (Cemreler), Enes Faruk Sevgilioğlu (Sevda Sözlerinin Kahramanları), Cumali Sever (En Bilge Kankam), İbrahim Özgün (Güller Sana), Büşra Sönmezışık ve Kübra Sönmezışık (İkiz Aynası), Serdar Üstündağ (Derviş), Şenol Tombaş (Bu Bahar Sonbahar), Zehra Güvenç (Hüzün Çiçekleri Açtı), Ayşe Büşra Erkeç (Kalbimin Putlarını Temizliyorum), Oğuz Gül (Birce'nin Günlüğü) birer konuşma yaparak kitaplarının meydana geliş sürecini, yazma gayelerini, kitaplarının içeriğini anlattılar. Eğitimci yazar Cansaran Kızıltaş, gazeteci yazar Abuzer Doker ve Dîvanyolu Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Muammer Erkul da düşüncelerini aktararak programa renk kattılar. Dinleyicilerin yoğun ilgisi ile karşılanan program, genç yazarların birbirlerini tanımaları için de bir fırsat olurken, hoş ve keyifli dakikalar yaşandı.

kitap_demirhan

Nidayi Sevim

Yetiştirme yurdu çocuklarının gerçek hikâyesi...

Nice önemli mevkilere, makamlara gelen insanımız vardır ki özel hayatları hakkında pek fazla malumat bulunmaz. Acaba tevazudan mı? Prensip sahibi olmalarından mı? Yoksa artık eskiye dair ne varsa üstünü örtmek ve bir daha asla geriye dönmek, yüzleşmek istemediklerinden mi? Bunların herhangi biri veya hiç biri de olmayabilir. Şahsi kanaatim bir insan benim gibi ayaklarında çarıklarla şehre gelmiş olabilir.