vitray

ANADOLU Sigorta'nın 85. yılında, Anadolu'da kaybolmaya yüz tutan mesleklere ilgiyi arttırmak amacıyla hayata geçirdiği "Bir Usta Bin Usta Projesi'' kapsamında bu yıl Ankara'da "sedef kakma'', Kars'ta "kilim ve heybe dokuma'', Muğla'da "cam üfleme'', Nevşehir'de "çömlek yapımı'' ve Tokat'ta "yazma baskı'' kursları açılacak.

Anadolu Sigorta, 2010 yılında kuruluşunun 85. yıl dönümü anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Müdürlüğü'nün teknik danışmanlığı ile "Bir Usta Bin Usta Projesi''ni başlattı.

 

Buna göre eğitimler bu ay Ankara'daki "sedef kakma'' kursu ile başlayacak, Nisan ayında Kars'ta "kilim ve heybe dokuma'', Eylül ayında Muğla'da "cam üfleme'', Nevşehir "çömlek yapımı'' ve Tokat'ta "yazma baskı'' kursları ile sürecek. Projenin 3. yılında ise eğitimlere katılmak isteyenler, Ankara'da 10 Şubat'a, Kars'ta 12 Mart'a, Muğla, Nevşehir ve Tokat illerinde ise 10 Ağustos'a kadar Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Müdürlüğüne başvuru yapabilecek.

10 İLDE 200'DEN FAZLA MEZUN VERİLDİ

Anadolu'da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırarak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını sağlamak üzere tasarlanan proje kapsamında şu ana kadar 10 ilde 200'den fazla mezun verildi. Projenin ilk yılında Eskişehir'de "lületaşı işlemeciliği'', Bursa'da "karagöz tasvir'', Trabzon'da "kazaziye'', Gaziantep'te "kutnu dokumacılığı'', Edirne'de "Edirnekari'' eğitimlerinden toplam 101 kişi yararlandı. 3 ila 6 aylık dönemlerde her ilde ortalama 20'şer kişiye eğitim verilen projede Eskişehir'de 22, Bursa'da 28, Trabzon'da 20, Edirne'de 16, Gaziantep'te ise 15 öğrenci kurslarını tamamlayıp, sertifikalarına sahip oldu. Geçen yıl projenin ikinci yılında ise; Çorum'da "Kargı bezi dokumacılığı'', Hatay'da "ipek dokumacılığı'', Mardin'de "taş işlemeciliği'', Sivas'ta "boynuz tarak'' ve Van'da "Savatlı gümüş işlemeciliği'' kurslarından toplamda 102 kişi yararlandı. Bu dönemde Çorum'da 20, Hatay'da 20, Mardin'de 21, Sivas'ta 21, Van'da ise 20 usta adayı kurslarını başarı ile bitirerek, mesleklerinin yaşamasına katkıda bulundu. "Bir Usta Bin Usta'' projesi 2011 yılında Reklâmcılar Derneği tarafından verilen "Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'' kategorisinde ödüle lâyık bulundu.

Yeni Asya / 3 Şubat 2012