Naksidil_valide_sultan_camisi

İstanbul'da çok sayıda çeşme ve sebil yaptırmasıyla ünlü, Osmanlı padişahı II. Mahmut'un annesi Nakşidil Valide Sultan'ın Fatih Camii'nde bulunan türbesi yenileniyor.

'Mimari Hazine' olarak bilinen türbenin restorasyonu için 1 milyon 935 bin TL bütçe ayrıldı. Türbe 2014'te ziyarete açılacak.

Fatih Camii'nin mihraba yönelik avlusunda yer alan Nakşidil Valide Sultan Türbesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor. Barok üslupta, onaltıgen planlı bir mimariye sahip olan türbenin rölöve ve restitüsyon çalışmalarını tamamlayan İstanbul İl Özel İdaresi, projenin uygulama sürecine başladı. 1 milyon 935 bin TL bütçe ile yapılacak ve çalışmalar 2014 yılında tamamlanacak.

ASLINA UYGUN YAPILACAK

Türbenin koruyucu çatı ve iş iskelesi yapımı tamamlanarak, kubbe raspasına başlandı. Eserin özgün kalem işi araştırması ise devam ediyor. Yapının içerisinde ve dışında yer alan çimentolu sıvaların temizliği ve ahşap pencere kapaklarının raspa işlemleri de devam ediyor. 19. yüzyıl kalem işleri ile bezeli bu nadide eser, aslına uygun olarak yapılacak.

ASLEN FRANSIZ SULTAN

Nakşidil Valide Sultan, I. Abdülhamid'in hanımlarından olup, Sultan II. Mahmud'un annesidir. Aslen Fransız olan Nakşidil Valide Sultan, II. Mahmud'un padişah olması ile Valide Sultan oldu. Valide Sultan, İstanbul'un çeşitli yerlerinde çeşme ve sebiller yaptırmasıyla ünlü. Sultan'ın sandukasının etrafında on dört sanduka daha bulunmakta. Bu sandukalar ise I. Abdülhamid'in çocukları ve yakınında bulunan devlet büyüklerine ait. Sultan'ın, sedef kakmalı şebekelerle çevrili sandukasının ön yüzüne güneş armalı, İstanbul işi çerçeve içerisine bir mersiye yazılmış.

19. yüzyıl kalem işleri ile bezeli Nakşidil Valide Sultan türsesinde etrafında on dört sanduka daha bulunuyor.

MİMARİ HAZİNE

Ön cephesi mermer kaplı ince bir üslupla dantela gibi işlenen türbe, mimari bir hazineye sahip. Cephelerde simetrik bölünmeler, iki sıra halindeki dalgalı silmelerle kesilmiş ve böylece tüm cephe boyunca bir hareketlilik sağlanmış. Türbenin cephesinde alt katta basık kemerli dikdörtgen pencereler, ikinci katta da oval pencereler yer alıyor. Cephenin görünümü akantus yaprakları ve çeşitli fiyonklar ile tam bir barok üslubunu yansıtır. Üzeri yüksek kasnaklı kubbe ile örtülüdür. Türbenin doğu cephesinde üç gözlü ve kubbeli giriş revakı bulunuyor.