HPIM1005

"İstanbul'un kalbinde tarihi sarnıç" 1600 yıllıktır

16 Asırlık Sarnıç'ın Yeni Yüzü SULTAN SARNICI

İstanbul 'un en büyük kapalı sarnıçlarındandır. Yapım tekniği ve bezemeleri göz önünde bulundudurularak en erken M.S. 4 yy sonuna Theodosius I dönemine (378 -395) tarihlendirilebilmektedir.

 

Dikdörgen planlıdır. ve Ana mekanı düzenli aralıklarla yerleştirilmiş yedisi granit yirmi biri beyaz mermer olan 28 adet sütunla , birbirine paralelel beş dikdörgen bölüme ayrılmış olup üst örtüsü küçük boyutlu çapraz tonozlardır. Kalın taşıyışı duvarlar üzerinde , yarım yuvarlak encere açıklıkkarı ve mekan içinde şipoli (devşirme ) malzeme olduğu için birbirinden farklı olan özenle işlenmiş korint tarzda başlıklara sahiptir .Birkaç sütun gövdesinde ve başlıkların taşıdığı tuşla kemer ayaklarında kazanarak oluşturulmuş haç monogramları ve yapan ustaya ait olduğu düşünülen bazı harflerin varlığı ise dikkat çekiçidir.

Bizans Dönemi İçin çok önemli bir sarnıçtır. Asırlarca boş kalan ve daha sonraları bir dönem iplik bükücüler ve marangozlar tarafından kullanılan yapı tahrip edilmiş , doğal dokuşu kaybolmuş ve atık malzemelerin biriktirildiği bir virane haline gelmiştir.

2000yılında varlığından ve bu kötü durumundan haberdar olduğumuz yapının ayağa kaldırılması ve yeniden işlevlendirilkmesi amacıyla şirketimiz Sarnıç Turizm Organizasyon ve Prodüksiyon A.Ş kurulmuştur. Birinci derece Tarihi Eser restorosyonu normlarına uygun olarak 7 yıl boyunca yapılan çalışmalar sonuçunda kongre seminer , konforerans gibi toplantılar ve özel organizasyonlara ev sahipliği yapmak üzere Türkiye Turizimi'ne ve Dünya Kültür Hayatı'na kazandırılmıştır.

 

Sultan Sarnıçının adresi : Ali kuşcu Mah . Yavuz Selim cad .Naki sok no.2   (Cukurbostan Karşısı ) Çarşamba -Fatih /İstanbul

Phone : (0212 521 07 20 ) (0532 300 52 87 )

iletişim @sultansarnic. com

www. sultansarnic.com

Not : yemekli oturma düzeni 300kişiliktir. 500-600 kişilik konferans,seminer, sempozyum ve kokteyl düzeni mevcuttur.