Zeynep Didem Gezgin

Bundan yıllar,  yıllar önce köşebaşlarını tutan su dükkânları bulunurdu buralarda çeşitli memleketlerden getirilen sular, tiryakilere sunulurdu. Günümüzde ise artık market raflarında envai çeşit markası olan su'lar satışa sunulmakta ama bunların tadını ayırabilen tiryakilerden eser yok.

Naksidil_valide_sultan_camisi

İstanbul'da çok sayıda çeşme ve sebil yaptırmasıyla ünlü, Osmanlı padişahı II. Mahmut'un annesi Nakşidil Valide Sultan'ın Fatih Camii'nde bulunan türbesi yenileniyor.

'Mimari Hazine' olarak bilinen türbenin restorasyonu için 1 milyon 935 bin TL bütçe ayrıldı. Türbe 2014'te ziyarete açılacak.

musluk

Dr. Ersoy Kutluk

Hisleri en latif ve veciz bir şekilde ifade edebilmek için kelimeleri bulma heyecanı her yeni yazıda bedenimi sarmakta… ama itiraf etmeliyim ki bu heyecan beni çok üzen bazı hâdiseler karşısında daha bir artmaktadır.

Osmanlı Öncesi İstanbul'da Su Tesisleri

İstanbul'un bilinen en eski su tesisleri: Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenmektedir. Sahip oldukları kentlerde su tesislerine büyük önem veren Romalılar, Antik Byzantion / Konstantinopolis / İstanbul'da da geniş bir su şebekesi kurmuşlar; kendilerinden önceki uygarlıklarda olduğu gibi şehre anıtsallık ve hareket kazandıran çok katlı, sütunlu ve heykellerle süslü nympheumlara, hamamlara, evlere, saraylara su getiren yapıları inşaa etmişlerdir. Vitruvius, roma dönemi mimarlığı yapı tipleri ve inşaa tekniklerini anlattığı on kitaptan oluşan De Architecture adlı eserinin VIII. Kitabında Roma'daki su yapılarını (sukemerleri, kuyular, sarnıçlar, suterazileri), IX. ve X. Kitaplarda da su aletlerini (su saati, su orgu, su basma makinaları, su çarkı, su değirmeni, Ctesibius pompası) anlatırken Roma dönemi maksemlerinin, suyollarının, kanalların, büyük su toplama havuzlarının tanımlarını vermektedir

c_yahya.zade.ces

Draman’da Sarayağa Caddesi Yahyazade Sokağı köşesindeki bu çeşme harap durumdadır. Taş ve tuğla karışımı haznesi yer yer yıkılmıştır. Kabartma süsleri olan büyük boydaki ayna taşı ikisi dikey birisi yatık üç parça düz mermerle çerçevelenmiştir. Musluğu koparılmış, teknesi kırılmıştır.