İstanbul'un en görkemli tarihî mekânlarından Kapalı-çarşı'nın 550 yıllık öyküsü bugünlerde bir sergide anlatılıyor. 

10 Adımda Kapalıçarşı' sergisiyle bir kez daha tanıma fırsatı yakalıyoruz burayı.Sergide, Kapalıçarşı tarihini ortaya koyan orijinal belgeler, gravürler, geçmişten günümüze burada üretilen ya da satışa arz edilen altın, gümüş ve bakır işleri, takılar, dokumalar yer alıyor.

"İstanbul tarihî büyük Kapalıçarşı'sı yalnız sinesinde yaşattığı ve yaşatacağı kimselerin değil, İstanbul vatandaşlarının ve bütün Türkiye'nin malıdır." Bu cümle, sergiyi düzenleyenler tarafından, yaprakları özenle süslenen büyük bir deftere yazılmış. İstanbul'un en görkemli mekânlarından biri olan Kapalıçarşı'nın 550 yıllık öyküsü bu defa bir sergiyle anlatılıyor.

İstanbul Eminönü'ndeki İş Bankası Müzesi'nde çarşının yüzlerce yıllık geçmişini anlatan '10 Adımda Kapalıçarşı Sergisi' pazartesi günü açıldı. Sergide, çarşı tarihine ait orijinal belgeler, gravürler; geçmişten günümüze Kapalıçarşı'da yapılan, altının farklı kullanım alanlarını gösteren yaprak üzeri altın hat ve tezhip işleri, gümüş ve bakır işleri ile takılar ve dokumalar yer alıyor.  'Çarşı, Pazar, Ticaret ve Kapalıçarşı' adlı kitabın yazarları Prof. Önder Küçükerman ve Prof. Dr. Kenan Mortan'ın küratörlüğünü yaptığı sergide ayrıca Kapalıçarşı'nın çeşitli noktalarından çekilen 360 derece görünümler de ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.
 
Yaprağa gönül veriyor
"Daldaki yapraklar yere düşerken yalnızdılar, bu yalnızlıklarına son veren bir sanat âşığı çıktı karşılarına. Kuru yapraklar üzerine hat ve tezhip sanatının bütün inceliklerini işleterek onlara yeniden hayat üfledi." Sergiyi ziyaret etme şansınız olursa şayet, 1968'den bu yana İstanbul Kapalıçarşı esnafı olarak çalışan Nick Merdenyan'ın yaprak üzerine işlediği motifleri de görebilirsiniz.
 
16 kapıyla İstanbul'a açılan çarşı
Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı, 16 kapıyla İstanbul'a açılıyor. 3.285 dükkân bulunan çarşı, 1,5 milyar dolar değerinde. İçinde 24 han, 1 cami, 2 mescit, 7 çeşme, 1 şadırvan, 1 kıraathane, 5 lokanta ve 4 tane de kafeterya bulunuyor. Ziyaretçilere, Prof. Dr. Önder Küçükerman'ın danışmanlığı ile TRT tarafından hazırlanan Kapalıçarşı konulu 'Ustanın Sırrı' adlı belgeseli izleme imkânı sunan '10 Adımda Kapalıçarşı' sergisi, 27 Şubat'a kadar gezilebilecek.