msr_ars

Bu eski Türk abidesinin ihyası hiç şüphesiz ki büyük bir kıymetşinaslık ifade edecektir ve çok ümit edilir ki bu hayırlı ve feyizli bina – başka şekilde olsa bile – yine eski revnakını iktisap edecektir. 

Bazı garezkâr harp tarihçileri, İstanbul’u fetheden Türklerin, eski Bizans abidelerini tahrip ettiklerinden bahsederler. Hâlbuki bunun aksini ispat eden birçok misaller vardır. Bunun biri de, “Mısırçarşısı”dır.

kapalicarsi_1

İhtişamı Osmanlı'dan günümüze gelen tarihî çarşılar birçok yazarın, şairin, sinemacının, tasarımcının, müzisyenin gönlünde... bu taht hâlâ sağlam. Göz dolduran AVM'lerden hiçbiri ilham almıyor, hatta mecbur kalmazsa gitmiyor. Onlara göre tarihî çarşılar İstanbul'un hissedildiği yerler, ilham alınan mekânlar - Zaman Gazetesinden.Hemra Köse haberi

Temeli 1461'de Fatih Sultan Mehmet tarafından atılan ve uzmanlarca dünyanın en önemli tarihi çarşısı olarak gösterilen Kapalıçarşı'nın 550. Yıl etkinlikleri Tuluyhan Uğurlu'nun çarşıda vereceği konserle başlıyor. Kapalıçarşı Esnafları Derneğinin katkıları ile 26 Aralık 2010 Pazar günü saat 15.00'da verilecek konserde ünlü piyanist yeni albümü "Sonsuza Kadar İstanbul"u ilk kez seslendirecek. Pazar günleri kapalı olan çarşı Tuluyhan Uğurlu konseri için özel olarak açılacak.

İstanbul'un her yanında yürütülen yenilenme projeleri tarihi yarımadayı da sardı. Sirkeci'den Aksaray'a uzanan hat, kısa zamanda önemli değişiklikler geçirecek.

Her gün her yerinde yeni bir projenin hayata geçirildiği İstanbul'da, yaşanan değişimden bir süredir tarihi yarımada da payını alıyor. Sirkeci'den geçip Aksaray'a doğru ilerleyen tramvay hattında etrafınıza baktığınızda sürekli bir şeylerle uğraşıldığını fark edebilirsiniz. Günde iki milyon insanın yolunun düştüğü söz konusu hat üzerinde, ana caddeye bakan binaların cepheleri yenilenirken, Sultanahmet, Laleli ve Tahtakale bölgeleri yayalaştırılıyor.
Önümüzdeki günlerde restorasyondan yeni çıkan Çemberlitaş'ın ışıklandırılacağını; Beyazıt Yangın Kulesi'nin turizme açılacağını; Marmaray'ın faaliyete geçmesi nedeniyle de tarihi Sirkeci Garı'nın şehir müzesine dönüştürüleceğini öğreniyoruz. Tarihi Kapalıçarşı'da şu günlerde 14 milyon liralık bir bütçe ayrılan yenileme çalışmaları sürerken, Sarayburnu'nda hayata geçirilmesi düşünülen İstanbul'un en büyük projelerinden biri Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi arasında görüşülüyor.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu kadar kalabalık bir merkezde dünyanın en iyi projesini bile uygulamaya geçirmenin pek kolay olmadığını, buna karşın şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadıklarını söylüyor. En çok önem verdiği işlerden biri Kapalıçarşı'nın yenilenmesi... 'Yeni' Kapalıçarşı'nın uluslararası çapta markalara da ev sahipliği yapacak olmasının, onun tarihi dokusunu bozmayacağını söylüyor; 'Geçmişten kalan tarihi miras, yeni gelen markalar nedeniyle bozulmaz. Önemli olan orijinalliğini bozmadan, yeni kullanım işlevleri kazandırmak. Çarşı'da neredeyse harabeye dönüşmüş yüzlerce han var, çoğunun ikinci katı kullanılamıyor. Burayı İstanbul çapında değil, uluslararası seviyede çekim alanına dönüştüreceğiz.'

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 350 yıllık tarihi boyunca her derde deva olan kurutulmuş bitkilerin, çeşit çeşit otların ve yüzlerce tür baharatın buluştuğu Mısır Çarşısı'nın restorasyonu için ilk adımı attı.

Çarşının restorasyonu, rölöve ve restitüsyon projelerinin koruma kurulunca onaylanmasının ardından başlayacak.

Mısır Çarşısı, 350 yıl önce Yeni Cami Külliyesi'nin bir parçası olarak Bizans devrinden itibaren yoğun bir pazar alanı özelliğini taşıyan Eminönü'nde inşa edildi.

Yeni Cami'nin ileride kendi kendine yetmesini sağlayacak olan geliri getirmesi için cami vakfiyesi olarak inşa ettirilen "L" şeklindeki Mısır Çarşısı, Hatice Turhan Sultan tarafından mimar Hassa Baş Mimarı Mustafa Ağa'ya yaptırıldı.

İlk açıldığı dönemlerde "Yeni Çarşı" veya "Valide Çarşısı" adlarıyla anılan çarşı, dükkanlarda satılan malların genellikle Mısır üzerinden gelmesi üzerine 18. yüzyılın ortalarından itibaren "Mısır Çarşısı" adını aldı.

RESTORASYON

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Mısır Çarşısı'nın onarımının yapılabilmesi için rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini aslına uygun olarak hazırladı.
İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanan projeler, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gönderildi.