Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaklaşık 2 yıldan bu yana restorasyon çalışmaları süren tarihi cami, Ramazan ayı nedeniyle geçici olarak ibadete açıldı. 

(İHA) - Balıkesir Vakıflar İl Müdürlüğü tarafından ihale edilen Kurşunlu Caddesi üzerinde bulunan ve 1231 yılında Selçuklular döneminde ilçenin fethini gerçekleştiren Selçuklu komutanı Yusuf Sinan Paşa tarafından yapılan 700 yaşındaki Kurşunlu Camisi'nin ibadete açılması büyük memnunlukla karşılandı.

Caminin ibadete açılması ile 17 öğrencide Kuran'ı Kerim kursuna gitmeye başladı.

Edremit'in en eski camisinin avlusunda Yusuf Sinan Paşa'nın kabri ve kitabeside bulunuyor. Caminin ahşap kapısının sol kanadında ağaç oyma işçiliği ile; "Accilû bit tevbeti kablel mevt (Ölmeden evvel tevbe etmekte acele ediniz.)" ve sol kanadında ise "Accilû bissalâti kablelfevt (Vakit çıkmadan önce namaz kılmakta acele ediniz.)" yazıları ile caminin tavanında asılı bulunan iki adet deve kuşu yumurtası dikkat

dikkat çekiyor.

Balıkesir'de en eski kitabesi bulunan, 60 metrekarelik alana kurulan ve 11 metre yüksekliğindeki kubbesinin dışının ise kurşunla örtülü olduğundan dalayı cami adını buradan alıyor.

Caminin restorasyon çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanması beklenirken açılışının ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın yapmasının beklendiği öğrenildi.