Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Selimiye Cami'nin tarihte ilk olarak 14 Mart 1575 yılında ibadete açıldığını belirtti. Selimiye Cami'nin sadece Edirne'nin ve Türkiye'nin değil, tüm İslam aleminin en yadigar hediyesi olduğunu ifade eden Üzüm, Cuma günkü sohbetlerde konuyla ilgili açıklamalar yapılacağını belirtti.

 

Üzüm, Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim" dediği Selimiye Cami'nin yapımına 1568 yılında başlandığını, caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılacağını fakat Selim Han'ın vefatının ardından 14 Mart 1575'te ibadete açıldığını belirtti.

Selimiye Cami'nin sadece Edirne'nin ve Türkiye'nin değil, tüm İslam aleminin en yadigar hediyesi olduğunu kaydeden Üzüm, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'GEÇMİŞTEKİ MİSYONA BUGÜN DE SAHİP ÇIKMALIYIZ'

"Selimiye Cami'miz sadece cami değil, aynı zamanda dünya mirasında da yer almış olmakla beraber etrafındaki medrese, kütüphane, hamam ve sosyal aktivitelerin yapılacağı alanlarla tarihte çok büyük fonksiyonlar içermiştir. Bugün de bugünün şartları altında bu şaheser mirasa sahip çıkmak ve geçmişteki etkili misyonunu taşımak için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Dolayısıyla bugün cami çevresinin bütün sosyal alanları ile günümüz insanına hizmet verecek şekilde yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Bu konuda müftülüğümüzün, valiliğimizin bilgileri dahilinde program ve çalışmaları olacaktır."

Üzüm son olarak yarınki Cuma sohbetlerinde konuyla ilgili olarak açıklamalar yapılacağını ve okunacak hatim dualarının da Selimiye Cami'nin yapımında emeği geçen ecdat ruhu için okunacağını kaydetti.