Sakarya'nın Karasu ilçesi Hürriyet köyünde bulunan bin yıllık ahşap camii ziyaretçilerden oldukça ilgi görüyor.

Mimar belli olmayan ve köy mezarlığı içinde yer alan camii, 2007'de onarımdan geçirilmiş. Camide metal değil tahta çiviler kullanılmış.

Hürriyet köyü muhtarı Abdurrahman Denizhan, Evliya Celebi'nin Seyahatnamesi'nde camiden bahsedildiğini ifade ediliyor.

Eskiden çevredeki bütün köylerin toplanıp bu camide namaz kıldıklarını ifade eden Denizhan, "Bu caminin ismi Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde geçen ve köyün kurucusu olan Kelpaşa'nın adıyla anılmaktadır. Ahşap nadide bir eser. Camide metal değil tahta çiviler kullanılmış." açıklamalarında bulundu.

Camii imamı Recep Gemici ise köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğunu vurguluyor. Civar köylülerin toplanıp Kelpaşa Camii'nde namaz kılmaları sebebiyle, buranın Cumayeri yeri olarak da adlandırıldığını ifade eden Gemici, "Cami, çatısından su almaya, çürümeye başlamıştı. 2007 yılında Sakarya Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından camimiz restore edildi. Bu eser korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı." dedi.

Sakarya Karasu İl Genel Meclis Üyesi Nuri Haşmenoğlu, caminin halen tarihi eser olarak tescil edilmediğini dile getirerek, bir an önce tescilinin yapılmasını istediklerini belirtiyor.