4-Burhanettin_Kayhan

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Bir dönemin gençlik lideri, fikir ve dâvâ adamı, MTTB Eski Genel Başkanı, yazar ve yayıncı Burhanettin Kayhan, Cağaloğlu'nda Timaş Kitapkahve'de düzenlenen bir toplantıda rahmetle anıldı. Yakın dostları hizmetlerinden bahsettiler, "O güzel çeşmelerden su içti." dediler.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin tertip ettiği Bâbıâli Sohbetleri'nin 240'ncısı, merhum düşünce ve kültür adamı Burhanettin Kayhan'a ayrılmıştı. Anma toplantısının konuşmacıları, Prof. Dr. Sacit Adalı, Rasim Cinisli ve Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'tı. Toplantıyı yöneten gazeteci yazar Mehmet Cemal Çifçigüzeli, Burhanettin Kayhan'ın hayat hikâyesini anlattı. İslâm Gençliğinin Stratejisi isimli kitabından bahsetti. Bu eserin çok ilgi gördüğünü ve o zaman iki baskı yaparak on bin adet satıldığını ifade eden Çiftçigüzeli, Sırdaş Yayınları'nı birlikte kurduklarını sözlerine ekledi. Kayhan'ın bir ara Ankara'da siyaset yaptığını hatırlatan Çiftçigüzeli, "Ancak Burhanettin, daha sonra İstanbul'a dönerek Kayıhan Yayınları'nı kurdu. Yayınevi bugün yaklaşık 300 kitabıyla yayın dünyasındaki yerini aldı. MTTB'nin tarihçesinden bahseden Çiftçigüzeli, gençlerin iyi yetişmesi için Burhanettin Kayhan'ın büyük gayret gösterdiğini kaydetti. Çiftçigüzeli özetle şöyle konuştu: "Çerkezdi, ben ona 'Kafkas Beyi' diyordum. Çok idealist bir insandı. Kişiliği sağlamdı. Öğrencilere yardımcı oluyor, onlara burs sağlıyordu. Hakikatleri çekinmeden söylerdi. Toplayıcı idi. Çocuklarını severdi. Hocalarını da severdi. Güreşçiydi, sporcuydu. Gençliğe yatırım yapılmasını isterdi. Yayıncılığı üniversitedeki hocalığa tercih etti. Gazete ve kitap yayıncılığı önceliğiydi. Ali Fuad Başgil hakkında bir toplantı düzenlemişti. Başgil gibi kahramanların milletimiz ve gençliğimiz tarafından tanınmasını isterdi."

Daha sonra konuşan MTTB'nin ilk Genel Başkanlarından Rasim Cinisli, Burhanettin Kayhan hakkında bu toplantıyı düzenleyen ESKADER yöneticilerine teşekkür ettiğini belirterek, "Merhumun çok dik duruşu vardı. Osmanlı çınarı gibiydi. Geleceğin imarı için gece gündüz, canla başla çalışan biriydi." 1960'lı yılları anlatan, 27 Mayıs Darbesinin millete karşı işlendiğini ifade eden Cinisli, o zaman orduda bir cuntanın millete karşı isyana kalkıştığını söyledi. "O zaman üniversitenin başında da Sıdık Sami Onar gibi bir rektör vardı ve darbecileri destekliyordu. Yüzlerce insanı idamla yargıladılar, 15'ini idama mahkum ettiler, 3'ünü şehit ettiler. Darbeciler nefes aldırmıyordu. Biz o dönemde üniversitede okumaya çalışan bir avuç idealist gençlerdik. Milliyetçi ve muhafazakâr gençler üniversitelerde büyük zorluklar yaşıyordu. Cumhurbaşkanı adayı olan Ali Fuad Başgil'i ölümle, meclisi kapatmakla tehdit ettiler ve onu adaylıktan vazgeçirdiler. Rasim Cinisli şöyle devam etti: "Burhanettin dertli adamdı, ideali, mefkuresi vardı. Kabri nur olsun."

TEK YÜZLÜ BİR ADAMDI

Daha sonra söz alan Prof. Dr.Nevzat Yalçıntaş, Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu gibi hocalardan ders aldıklarını o zamanda böyle kıymetli âlimlerin olduğunu ifade ederek, "Burhanettin de o zaman çok takdir ettiğimiz, sevdiğimiz bir gençti. Onun başında olduğu gençler bize ziyarete gelirler, bizimle istişare ederlerdi. Sohbet eder, konuşturduk. Çok iyi bir, idealist ve temiz yüzlü bir insandı. Allah rahmet eylesin." dedi.

Sacit Adalı, Burhanettin Kayhan'ın tek yüzlü bir adam olduğunu kaydederek, "Öğrenen ve öğreten bir insandı. Kâmil bir müslümandı, kimseye kızmazdı. Yayıncılık yapardı, ama satmaktan ziyade kitap hediye ederdi, her gelene kitap hediye ederdi. Bana da çok kitap hediye etmiştir. Çok hayırlı, iki evlat yetiştirdi. Ali Kerem ve Mehmet Âkif isimli bu güzel evlat, inşallah babalarına lâyık olur, onun gibi millete, memlekete hizmet ederler." dedi. Sacit Adalı konuşmasında özetle şunları söyledi: "İnsanlar ikiye ayrılır. Hasbî olanlar, hesabî olanlar. Burhanettin hasbî insandı, hesabî değildi. Paraya pula yüz vermezdi. Mukaddes dâvâsına inanır, inandığı gibi de yaşardı. Güzel çeşmelerden su içti. Mekânı cennet olsun."

ULVİ GAYEYE ADANMIŞ ÖMÜR

Kayıhan Yayınları, 1970'li yıllların başında, ilk defa dönemin MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) başkanı Burhanettin Kayhan'ın önderliğinde Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Selahaddin Sadıkoğlu ve Mehmet Babayiğit tarafından Sırdaş Yayınları olarak kuruldu. Yayınevi dört yıla bir çok eseri sığdırır ve kültür hayatımıza kazandırır. 1977 yılında, Burhanettin Kayhan gittiği Ankara'dan tekrar İstanbul'a gelerek tek başına Kayıhan Yayınları'nı kurar. Bu sefer yayınlayacağı kitaplar yayınevinin adından da anlaşılacağı gibi tarihî, siyasî, ilmî, akademik, araştırmacı ve ehlisünnet çizgisinde olacaktır. Burhanettin Kayhan, o tarihten 2002 yılının 1 Ekim'ine kadar yayın dünyasına birçok eser kazandırdı. Bu tarihte geçirdiği kalp krizi sonrası vefat eden Burhanettin Kayıhan'ın Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazına, -Gerek Türkiye'de gerek yurt dışında çok tanınan ve sevilen biri olduğu için- onbinlerce kişi katıldı. Yayınevi, kısa bir durgunluk döneminden sonra 2003 Eylül ayından itibaren tekrar atağa geçti. Kayıhan Yayınları, yoluna Adem Kuşkulu'nun yönetiminde başarıyla devam ediyor.

7-Burhanettin_Kayhan