7-nal_sakman

Tanınmış gazeteci yazar Ünal Sakman, "Bâbıâli'de eskiden idealizm hâkimdi. Ama fazla para girmeye başlayınca basın da bozuldu." dedi.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nde bu haftaki konuşmacı, tecrübeli gazeteci yazar Ünal Sakman'dı. Tercüman ve Türkiye gazetelerinde üst düzey yöneticilik yapan ve pek çok genç gazeteciyi yetiştiren Ünal Sakman, Bâbıâli'de yaşadıklarını anlattı. Sakman'ı yakın dostları ve meslektaşları ressam yazar Gürbüz Azak ile romancı senarist Üstün İnanç da yalnız bırakmadılar.

Toplantının takdimini edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım yaptı. Yardım, kısa konuşmasında Ünal Sakman'ın Bâbıâli'nin, örnek kabul edilen, sevilen ve sayılan bir ismi olduğunu ifade ederek, "Tercüman'da ve Türkiye'de birlikte çalıştığım Ünal ağabey, her zaman makul düşünceleriyle, iyimser tabiatıyla ve mütebessim çehresiyle bize örnek olmuştur, öncü olmuştur. Onun yanında çalışan ve yetişen bir çok genç gazeteci, bugün basında önemli görevlerde bulunuyor. O, mükemmel bir gazeteci olmanın yanı sıra çok iyi bir insan ve gönül insanıdır. Basınımızın efsane isimlerinden Tercüman'ın gerçek mimarlarından biri de Ünal Sakman büyüğümüzdür." dedi.

Daha sonra söz isteyen Ünal Sakman 1957'de üniversite yıllarında iş aramaya başladığını belirterek, "O zaman rahmetli Kemal Ilıcak Tercüman'ı satın almıştı. Tercüman daha sonra yavaş yavaş büyümeye başladı. Gazeteciliğin imkânları çok fazla değildi. İzin yoktu, haftalık izin kullanamıyorduk. Ülkede de anarşi ve kaos vardı. Ama gazetecilik mesleğini seçenlerde büyük bir inanç ve güçlü bir azim vardı. Hepimiz idealist insanlardık." dedi.

Yeni İstanbul ve Gece Postası gibi gazetelerde çalışırken yaşadıklarından unutamadıklarını dinleyicilerle paylaşan Sakman, "O zaman gazeteler fazla zengin değildi, patronlar gazeteciliğin dışında başka iş yapmazlardı. İlan azdı. Ama zamanla gazetelerin çok satması bu mesleğe olan ilgiyi de artırdı. Meslek hassasiyeti fazlaydı. Prensipler vardı, titizlik vardı. Para, mesleğin içine çok fazla girmeye başlayınca bozulma da başladı."

DOSTLARINI ANDI

5-nal_sakman

Akıl Fikir Yayınları arasında Bâbıâli Hâtıraları isimli eseri yayımlanan Ünal Sakman, birlikte çalıştığı ve bugün hayatta olmayan yakın dostlarını rahmetle ve saygıyla andı. Özellikle Kemal Ilıcak, Tarık Buğra, Ahmet Kabaklı, Ergun Göze, Orhan Tahsin Üzmez ve Turgut Bıçakçıoğlu gibi isimleri sevgiyle yâd eden Sakman, meslektaşlarının birbirleriyle yaptıkları şakaları da anlattı, dünkü gazeteler ile bugünkü gazeteler arasında mukayeseler yaptı. Basının geçmişte kültüre, edebiyata daha çok değer verdiğini vurgulayan Ünal Sakman, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün ne yazık ki bir çok güzel kültür sanat faaliyeti gazete sayfalarına yansımıyor. Gazetelerin büyük bir kısım kültürü ve sanatı önemsemiyor. Magazin haberleri daha ön plâna geçiyor. Hâlbuki gazete yöneticilerinin bir görevi de halkı kültürel mânâda aydınlatmak, insanları bilgilendirmek ve faydalı çalışmalara dikkat çekmektir."

TÜRKÇE HASSASİYETİ

Eskiden basının Türkçeye daha fazla titizlendiğini ifade eden Sakman, bugün gazete binalarında tashih servislerinin de artık bulundurulmadığını, bu yüzden bir çok imlâ hatası yapıldığını sözlerine ekledi. Gürbüz Azak da yaptığı kısa konuşmada, Bâbıâli'de iyi insanlar olduğu gibi ne oldum delisi olanlara da tesadüf edildiğini ifade ederek, "Ünal Sakman çelebi ve beyefendi bir insandır. Onunla birlikte aynı müesseselerde çalışmaktan hep mutlu oldum. Ünal Bey, hiç kimseyi kırmamıştır, kibardır, zariftir ve gerçek bir İstanbul Beyefendisidir. Tenkidini bile usturuplu yapar." dedi. Üstün İnanç da konuşmasında Ünal Sakman'ın görev yaptığı gazetelerde genç ve iyi gazetecileri hep koruduğunu ve onlara sahip çıktığını söyledi. İnanç, "Ünal Sakman, işini iyi yapan, titiz ve gerçek bir gazetecidir, hâtıralarını büyük bir zevkle okuyor ve dinliyoruz. Genç gazetecilerin Ünal Sakman gibi hakiki gazetecilerden daha çok istifade etmesi gerek." diye konuştu.

Oldukça renkli geçen ve dikkatle takip edilen toplantı, dinleyicilerin yönelttikleri sorular ve konuşmacıların bu sorulara verdikleri cevaplarla sona erdi. Programın ardından hâtıra fotoğrafları çekildi. Ünal Sakman, toplantıdan sonra Bâbıâli Hâtıraları isimli eserini imzaladı.

GENÇ GAZETECİLERİ YETİŞTİRDİ

Bâbıâli dünyasının sevilen ve sayılan isimlerinden biri olan Ünal Sakman, tanınmış bir çok gazeteci ve yazarla birlikte çalışmış bir basın mensubu olarak tanınıyor. Başta Refi Cevat Ulunay, Tarık Buğra, Ahmet Kabaklı, Vecdi Bürün ve Ergun Göze gibi bugün aramızda bulunmayan yüzlerce gazeteci yazarla dostluk tesis etmiş olan Ünal Sakman, onlarla ilgili unutulmayan hâtıralara, intibalara ve anekdotlara sahip. 1938 Tokat doğumlu olan Ünal Sakman, Fatma ile Lütfi Sakman'ın oğludur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Mesleğe 1957 yılında Lonca ve Son Telgraf gazetelerinde başladı. Bizim Şaka, Gece Postası, Türkiye Birlik, Tercüman, Türkiye gazeteleri ile TGRT Televizyonu'nda görev yaptı. Bilhassa Tercüman ve Türkiye gazetelerinde üst düzey görevlerde bulundu. Meslekî ödülleri bulunan Ünal Sakman'ın Bâbıâli Hâtıraları isimli eserinin genişletilmiş yeni baskısı, Akıl Fikir Yayınları arasında okuyuculara ulaştı. Evli olan ve bir çocuğu bulunan Ünal Sakman, sarı basın kartı sahibidir