3-nurettin_durman02

Cahit Zarifoğlu'nun yakın dostlarından Nurettin Durman, "Onunla edebiyat dünyasında başlayan münasebetlerimiz daha sonra dostluğa dönüştü. O, vefalı ve kolay bulunmaz bir dosttu." dedi.

Şair ve yazar Nurettin Durman, yakın dostluk kurduğu Cahit Zarifoğlu'nu Üsküdar'da anlattı. Nurettin Durman, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde Cahit Zarifoğlu ile tanışmasının hikâyesini anlattı ve onun için kaleme aldığı günlükleri okudu.

Üsküdar Belediyesi'nin Mehmet Nuri Yardım yönetiminde her ay düzenlediği "Üsküdar'ın Ebedî Sâkinleri" programı devam ediyor. Toplantının açış konuşmasını yapan Yardım, Cahit Zarifoğlu'nun son yıllarda yeniden hatırlanmasının ve kitaplarının okunmasının çok sevindirici olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Şükürler olsun ki toplum olarak hâfızamıza kavuşuyor, değerlerimizi fark ediyoruz. Daha önceleri nisyana terk ettiğimiz bir çok şairimizi ve yazarımızı yeniden hatırladık. Haklarında toplantılar yapılıyor, anma ve armağan kitapları hazırlanıyor. Bu hâl, sevindirici bir gelişmedir. Cahit Zarifoğlu da son yıllarda bilhassa gençlerin en çok okuduğu ve ilgi duyduğu bir edebiyatçımız. Bu hatırlayışta TRT1 televizyonunda yayımlanmaya devam eden ve büyük alakayla seyredilen 'Yedi Güzel Adam' filminin de katkılarını unutmamak gerekiyor. Gençler ve edebiyatseverler aralarında Zarifoğlu'nun da olduğu yedi edebiyatçımızı yakından tanıdı ve eserlerine yöneldi. Cahit Zarifoğlu'nu bugün Düş Çınarı dergisinin kurucusu, şair ve yazar büyüğümüz Nurettin Durman anlatacak. Onunla olan dostluğunu, komşuluğunu ve edebiyat yolculuğunu dile getirecek." Yardım, Cahit Zarifoğlu'nun biyografisini ve eserlerinin isimlerini dinleyicilere sunduktan sonra sözü Nurettin Durman'a verdi.

2-nurettin_durman-28.3.2015

UNUTULMAZ DOSTLUK

Oldukça heyecanlı ve duygulu olan Nurettin Durman, Cahit Zarifoğlu'nu anlatabilmek için haftalardan beri hazırlık yaptığını belirterek, "Mehmet Nuri Bey bana bu programda konuşmacı olmamı teklif ettiği günden beri heyecan içindeyim, hazıklık yapıyorum. Ve hayatımda ilk defa evimin kirasını bu ay ödemeyi unuttum. Bu durum, elbette Cahit Zarifoğlu'na olan büyük sevgimden kaynaklanıyor." dedi. Öncelikle Zarifoğlu ile tanışmasının hikâyesini anlatan Durman, "Semtimize yerleşmesi dostluğumuzu kökleştirdi. Çok sık görüşmeye, sohbet ve muhabbet etmeye başladık. Berber dükkânıma da sık sık gelirdi." dedi. Unutamadığı hâtıraları dinleyicilerle paylaşan Nurettin Durman, Cahit Zarifoğlu ile İsmet Özel'i kendisinin tanıştırdığını söyledi. Durman, daha sonra günlüklerinden Cahit Zarifoğlu ile ilgili olan bölümleri okudu.

ZARİF BİR ŞAİR

Şair ve yazar Abdurrahman Cahit Zarifoğlu 1940 yılında Ankara'da doğdu. 7 Haziran 1987 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Çocukluğu Siverek, Kahramanmaraş ve Ankara'da geçti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Şiirleri başta Diriliş, Edebiyat ve Mavera olmak üzere bir çok dergide yayımlandı. Arvasilerden, Seyyid Kasım Arvasi'nin kızı Berat Hanım'la evlendi ve bu evlilikten üç kız, bir erkek evladı oldu. Nikâhında şahitliğini Necip Fazıl Kısakürek yaptı. 1973 yılında Sarıkamış'ta vatani hizmetine başladı, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harektı'na katıldı ve 1975 yılında askerliğini tamamladı. 1976'da Mavera dergisinin kuruluş çalışmalarında yer aldı. 7 Haziran 1987 tarihinde kanser hastalığından İstanbul'da vefat etti. Kabri Üsküdar Beylerbeyi'nde Küplüce Mezarlığı'nda ve kayınpederi olan Kasım Arvasî ile yan yanadır. Her sene 7 Haziran'da sevenleri tarafından mezarı başında yâd ediliyor. Cahit Zarifoğlu adı bir çok okula, kültür merkezine verildi. Ayrıca 2003 yılından bu yana Şiir ve Edebiyat Girişimi tarafından her yıl ölüm yıl dönümüne yakın tarihlerde Cahit Zarifoğlu ödülü veriliyor. Bütün eserlerini ise Beyan Yayınları neşrediyor. ESERLERİ Çocuk hikâyeleri: Serçekuş, Katıraslan, Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah, Küçük Şehzade, Motorlu Kuş, Kuşların Dili; Çocuk şiirleri: Gülücük, Ağaç okul; Roman: Savaş Ritimleri, Ana; Günlük: Yaşamak; Deneme: Bir Değirmendir Bu Dünya, Zengin Hayaller Peşinde; Tiyatro: Sütçü İmam; Dizi: Cahit Zarifoğlu, TRT1'de yayımlanan "Yedi Güzel Adam" dizisinde Baran Akbulut tarafından canlandırılıyor. Dizi, ESKADER tarafından 2014 yılının en başarılı dizisi olarak ödüllendirildi.